StoryEditor

Biologiczne środki wspomagają chemiczne fungicydy

Biologiczna ochrona roślin staje się coraz powszechniejsza. To już nie tylko bakterie do zwalczania szkodników. Mamy aż trzy preparaty do ochrony rzepaku przed zgnilizną twardzkową.
27.07.2021., 12:07h

Choć wielu rolników patrzy na ochronę biologiczną z nieufnością, z tego choćby względu, że na efekty jej trzeba poczekać, to ma ona niewątpliwie zalety. Są to wymierne korzyści, jak np. dłuższy czas działania czy możliwość stosowania w okresie, kiedy nie ma spiętrzenia zabiegów polowych. Są też korzyści „miękkie”. Stosując środki biologiczne pokazujemy środowiskom pozarolniczym, że nie tylko na chemii opieramy ochronę roślin. Takie postępowanie jest szczególnie ważne w obliczu coraz mniej przychylnego spoglądania przez społeczeństwo na rolnictwo konwencjonalne.

Ochrona rzepaku przed zgnilizną twardzikową za pomocą środków biologicznych może być skuteczna i zastępować, a częściej wspierać ochronę fungicydową. Co ważne – środki biologiczne działają dłużej niż chemiczne fungicydy. Jednak o tej porze roku ważna jest informacja, że niektóre z nich trzeba stosować przed siewem.

Jak działają środki biologiczne? Kiedy je stosować? I w końcu jakie mamy do wyboru? O tym dowiesz się z artykułu prof. Stanisława Pietra z UP we Wrocławiu w sierpniowym wydaniu „top agrar Polska” pt. Biologią w twardzikową od str. 102.

tcz


Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 03:31