StoryEditor

Co z tym węglem? Jak dalece rolnictwo ponosi winę?

Zdecydowana większość postulatów podnoszonych przez rolników w trakcie aktualnych protestów w Polsce i w innych krajach Europy dotyczy założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Znacząca liczba celów tego pomysłu UE skupia się na ograniczeniach emisji gazów cieplarnianych. Jak dalece rolnictwo ponosi tu winę?
NASZ AUTOR
prof. Bartłomiej Glina
UP w Poznaniu
13.06.2024., 09:00h

Niewątpliwie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GC lub z ang. GHG) do atmosfery jest kluczowe z kontekście łagodzenia zachodzących zmian klimatycznych. Spośród emitowanych GC największy wkład w ocieplenie klimatu mają:

  • dwutlenek węgla (CO2);
  • metan (CH4);
  • podtlenek azotu (N2O).

Jednak najczęściej mówi się o niekorzystnym wpływie emisji CO2, który jest najtrwalszym i najbardziej rozpowszechnionym gazem, odpowiadającym za 25% efektu cieplarnianego. Komisja Europejska 14 lipca 2021 r. w ramach Europejskiego Zielonego Ładu zatwierdziła pakiet propozycji legislacyjnych „Fit for 55”, co umożliwia wprowadzenie niezbędnych zmian w kluczowych sektorach gospodarki, w celu osiągnięcia redukcji emisji GC o 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.) oraz neutralności klimatycznej do 2050 r.

Obecne średnie stężenie CO2

W tym miejscu należy zadać pytanie: co zmusiło UE do podjęcia tak radykalnych kroków? Często można usłyszeć, że to wszystko efekt ideologii klimatycznej, forsowanej przez tzw. zieloną część PE. Jednak...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
NASZ AUTOR<br/>prof. Bartłomiej Glina<br/>UP w PoznaniuNASZ AUTOR
prof. Bartłomiej Glina
UP w Poznaniu
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 11:59