StoryEditor

Plan nawozowy - do kiedy rolnik musi go zrealizować?

W związku z przedłużeniem terminu naboru o dopłaty bezpośrednie rolnicy automatycznie mają więcej czasu, na sporządzenie planu nawozowego. Do kiedy trzeba wykonać plan nawozowy?
05.06.2024., 11:35h

W jakim terminie trzeba zrealizować plan nawozowy?

- Rolnik zobowiązany jest sporządzić plan nawozowy w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności lub do 30 września danego roku (w przypadku upraw ozimych wysiewanych w roku złożenia wniosku, o ile tych powierzchni nie obejmował plan sporządzany w terminie 25 dni) – podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zobacz także: Dopłaty bezpośrednie 2024: Wypełniasz wniosek do ARiMR? Zobacz najważniejsze zmiany!

Przedłużony nabór wniosków

14 maja br. pisaliśmy, że Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że nabór przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024 zostanie wydłużony ponownie o kolejne dwa tygodnie, a więc do 1 lipca br.

Więcej o tym można przeczytać TUTAJ

Kto nie musi sporządzać planu nawozowego?

Gospodarstwa, które nie są zobowiązane do opracowania planu nawożenia azotem to według Prawa Wodnego takie, które stosują nawozy w dawkach, nieprzekraczających maksymalnych dawek nawozów azotowych. Dawki te zostały określone w programie azotanowym. To także te gospodarstwa, które stosują nawozy dla plonów uzyskiwanych w warunkach uregulowanego odczynu gleby, a także w warunkach zbilansowanego nawożenia azotem, potasem, a także fosforem i stosowania integrowanej ochrony roślin.

Jednak warto podkreślić, że gospodarstwa te mogą dobrowolnie opracować plan nawożenia azotem.

Bernat Patrycja

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 11:14