StoryEditor

Grozi nam przewlekła susza!

Kolejny rok z suszą doskwiera niemal wszystkim uprawom. O zmianach klimatu i skutkach dla rolnictwa rozmawiamy z prof. Bogdanem Chojnickim z Katedry Meteorologii UP w Poznaniu.
22.08.2019., 16:08h
top agrar Polska: Kolejny już rok borykamy się w Polsce z suszą, czy to będzie już nasz stały problem?

Prof. Bogdan Chojnicki:
Stały raczej nie, natomiast trzeba się liczyć z coraz częstszymi tego typu zdarzeniami. O ile wcześniej susza występowała co 5 lat, to dzisiaj obserwujmy ją co 2 lata. Mam jednak nadzieję, że trend ten się nie utrzyma. Gospodarka rolna ma jednak cykl długoterminowy i z tej perspektywy straty będą występowały – trzeba się z nimi liczyć.

TAP: Co dwa lata to i tak często, co mają robić rolnicy, co im pan radzi?

B.Ch.:
Ubezpieczać się. Działanie to powinno być absolutnie brane pod uwagę, chociaż nie rozwiązuje problemu. Potrzebna jest mała retencja, ale bez dystrybucji wody to proces jednokierunkowy. Nie ma obecnie rozwiniętych systemów jej ponownego rozprowadzania na cele rolnicze.

TAP: Co jednak można podpowiedzieć rolnikom, by jakoś zaradzić, pomóc rozwiązać ten problem?

B. Ch.
O potrzebie wzrostu materii organicznej w glebie, próchnicy, wapnowaniu w celu podniesienia pojemności wodnej gleby wielu rolników wie doskonale, podobnie jak o retencji czy deszczowaniu. Gleby płowe, których w kraju jest najwi...
Pozostało 33% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 15:00