StoryEditor

IOR – PIB w Poznaniu wkrótce kończy 70 lat

Wydawać mogłoby się, że 70 lat to niewiele w historii. Jednak patrząc na nią przez pryzmat ochrony roślin, to czas, kiedy jej losy zmieniły kierunek rozwoju o 180 stopni co najmniej dwa razy.  
25.06.2021., 12:06h

Początki Instytutu Ochrony Roślin związane są ściśle z potrzebą zaspokojenia potrzeb żywnościowych kraju i walką z podstawowym szkodnikiem lat 50-tych XX wieku, jakim była stonka ziemniaczana. Wówczas najpowszechniej stosowaną metoda walki z tym owadem było zbieranie chrząszczy i topienie ich w butelce z naftą czy gorąca wodą. Potem nastąpił pierwszy zwrot chemiczne środki ochrony roślin.

Dawały one nadzieję na rozwiązanie wszelkich problemów z ochroną roślin. Nadzieja szybko okazała się płonna. Pojawiło się zagrożenie środowiskowe i toksykologiczne oraz powstały pierwsze odporności agrofagów na pestycydy. Trzeba było wspomagać chemiczną ochronę innymi metodami. I tak nastąpił kolejny zwrot – tym razem w kierunku integrowanej ochrony roślin. Metoda ta z czasem od zaleceń przeszła w stan obowiązku prawnego, jakim jest teraz. Stoimy jednak w przededniu kolejnej wolty, jaką szykują nam prawodawcy pod wpływem nacisku opinii społecznej – jeszcze większy odwrót od chemicznej ochrony roślin i podążanie w stronę wspomagania jej narzędziami cyfrowymi.

Dokąd to doprowadzi? Nawet najlepsi futurolodzy nie są w stanie tego przew...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 06:21