StoryEditor

Jak sobie poradzić z wyczyńcem polnym?

Na Wyspach wyczyniec polny jest prawdziwym utrapieniem w zbożach i spędza sen z powiek wielu rolnikom. Z jednej strony z powodu silnej presji, a z drugiej z powodu uodporniania się na coraz większą grupę herbicydowych substancji czynnych. Problem uodpornionego wyczyńca dotyczy m.in. Niemiec, Danii, Francji, a także już Polski. Firma BASF ma nowe rozwiązanie herbicydowe przeciwko wyczyńcowi.

22.05.2023., 16:05h

– W Anglii powierzchnia gruntów ornych wynosi ok. 3,1 mln ha, z czego zboża ozime stanowią ok. 70%. Najwięcej uprawia się pszenicy ozimej – ok. 1,7 mln, jęczmienia ozimego – ok. 0,4 mln ha, a jęczmienia jarego ok. 0,75 mln ha. Herbicydy jesienne w zbożach stanowią ok. 60% wszystkich zużywanych w Anglii. Niestety, ogromnym problemem jest narastająca odporność chwastów jednoliściennych, głównie wyczyńca polnego na substancje czynne herbicydów, należących do grupy inhibitorów karboksylazy acetyl koenzymu A (ACCazy), syntazy acetylomleczanowej (ALS) oraz pochodne mocznika – podkreślał Stuart Kevis, kierownik ds. rozwoju BASF w UK.


Wyczyniec polny jest ogromnym problemem w uprawie zbóż ozimych w Wielkiej Brytanii
 

Średnie koszty zwalczania wyczyńca na Wyspach szacuję na ok. 150 funtów/ha (zabiegi chemiczne i mechaniczne). Jak do tej pory bazowaliśmy głównie na herbicydach zawierających flufenacet. Dlatego bardzo cieszymy się, że mamy nowe rozwiązanie herbicydowe w walce głównie z wyczyńcem, ale także m.in. z życicą, stokłosą, czy miotłą, tj. herbicyd Luximo.

 


Stuart Kevis z BASF w UK (na zdjęciu po lewej) podkreśla, że walka z wyczyńcem pochłania ok. 150 funtów/ha
 

 

 

 

 

Nowy herbicyd

 

Substancją czynną jest cynmetylina, zaliczana wg HRAC do grupy 30, czyli inhibitorów enzymu tioesteraza kwasów tłuszczowych, które są niezbędne w rozwoju i funkcjonowaniu błon komórek roślinnych. To nowy sposób działania, który odróżnia go od grupy 15 (wg HRAC), inhibitorów biosyntezy długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, w której skład wchodzi wiele znanych i popularnych substancji czynnych, jak choćby dimetenamid, etofumesat, flufenacet, metazachlor, prosulfokarb. Cynmetylina to substancja o działaniu odglebowym. Jej zalecana dawka na Wyspach przeciwko wyczyńcowi wynosi 500 g/ha. Produkt zarejestrowany jest do stosowania zarówno doglebowego, jak i wcześnie po wschodach.
 

 

 

 

Aliona Jones z BASF zajmuje się problemem wyczyńca od kilku lat na Wyspach
 

 

Luximo w Anglii ma być nie tylko alternatywą, ale także w przyszłości najprawdopodobniej zastąpi flufenacet jako podstawę w programach zwalczania wyczyńca polnego. Wyniki doświadczeń z 5 lat i 121 powtórzeń, porównujące efektywność zabiegu przedwschodowego flufenacetem w dawce 240 g/ha w porównaniu z Luximo (solo) w dawce 500 g/ha s.cz. przeciwko wyczyńcowi wykazały, że flufenacet dał średnią skuteczność na poziomie 56%, a cynmetylina na poziomie 77% – podkreślał Stuart Kevis. Jak w przypadku większości produktów o działaniu odglebowym, najlepszą skuteczność zapewnia przedwschodowe stosowanie, ale wystąpiliśmy także o rejestrację do zabiegu wczesno powschodowego. Co ważne, Luximo w doświadczeniach zwalczał także biotypy wyczyńca polnego odpornego m.in. na mieszaninę mezosulfuronu + jodosulfuronu – dodał.

 

 

Podkreślał jednocześnie, że walka z wyczyńcem powinna być kompleksowa, tzn. począwszy od właściwego płodozmianu, zwalczania mechanicznego, starannej uprawy roli (bez grudek gleby) z uwzględnieniem orki oraz świadomego opóźniania terminu siewu zbóż, a na ochronie chemicznej jesienią i wiosną skończywszy. To nie jedyna nowość od BASF. Koncern planuje wprowadzić wkrótce w Europie m.in. nowy insektycyd Axalion oraz fungicyd Pavecto.

 

 

Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowska

Dr Maria Walerowska – agronom i doradca praktyk, od wielu lat związana z redakcją „top agrar Polska”. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (dawniej Akademii Rolniczej na Wydziale Rolniczym) w Katedrze Łąkarstwa, gdzie także obroniła pracę doktorską. W 2006 r. rozpoczęła pracę na stanowisku dziennikarz/redaktor w dziale Uprawa w redakcji top agrar Polska. Obecnie redaktor naczelna czasopisma oraz kwartalnika Ziemniaki.
Jako redaktor naczelna „top agrar Polska” odpowiada za kierunek merytoryczny pisma, nadzór nad treściami oraz rozwój oferty dla nowoczesnych gospodarstw. Jest cenionym prelegentem konferencji i szkoleń dla rolników oraz doradców. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z szeroką pojętą agrotechniką roślin uprawnych, od uprawy gleby, przez nawożenie aż po ich ochronę. Z wykształcenia i zamiłowania zajmuje się także optymalizacją produkcji na użytkach zielonych. W swojej pracy łączy doświadczenie naukowe z praktyką polową. Pomysłodawczyni i autorka videobloga poradnika rolniczego: Pogotowie polowe top agrar Polska, w którym na bieżąco pokazuje sytuację na polach, omawia aktualne zagrożenia i proponuje praktyczne zalecenia dopasowane do warunków pogodowych i polowych.
Kontakt: [email protected]

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. maj 2026 17:19