StoryEditor

Ceny nawozów azotowych prawie tak niskie, jak przed żniwami w 2021 roku!

Nawozy azotowe tak mocno potaniały, że obecne ceny pospadały do okresu sprzed czterech lat, ale nawozom fosforowym, potasowym i NPK jeszcze daleko do ówczesnych poziomów.
26.05.2024., 09:15h

Choć od lata 2021 r. zawirowań na nawozowym rynku było sporo, przyglądając się równocześnie ówczesnym cenom zbóż i przeliczając je na nawozy, sądzę, że takie relacje, gdyby dziś się pojawiły, byłyby dla rolników do przyjęcia.

Zobacz także: Saletrosan i salmag po mocnych obniżkach! Jakie są ceny nawozów?

Cena saletry amonowej 

W ciągu ostatniego miesiąca saletra potaniała średnio o 70 zł/t, a od początku roku mamy do czynienia ze spadkiem cen o ponad 350 zł. Na starcie 2024 r. saletra kosztowała średnio 1839 zł/t, a teraz średnia cena to 1478 zł/t. Przyglądając się cenom saletry w firmach handlowych, dostrzegamy jednak spory rozjazd cen, które wynoszą 1371–1610 zł/t, więc można z tego wysondować, że średnia ma szanse jeszcze się obniżyć i korytarz cenowy może się spłaszczyć.

Cena mocznika, RSM i saletrzaku

Mocznik zaledwie w miesiąc potaniał o 50 zł, średnia cena wynosi 1912 zł/t, ale ceny obowiązujące w kraju to 1800–1990 zł/t. Prawdziwie duże spadki mamy jednak w roztworze saletrzano-mocznikowym,...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 16:32