StoryEditor

Rejestr środków poważnie zagrożony

W Europie decydenci regularnie zmniejszają ilość substancji, które można stosować w ochronie roślin. Ciosem okazało się zakazanie stosowania neonikotynoidów w zaprawach nasiennych przede wszystkim dla rzepaku i buraka. A to nie koniec tego typu „sensacji”.
22.01.2021., 16:01h
Mówił o tym prof. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu podczas Polskiego Kongresu Rolniczego. Zwracał uwagę na to, co już wypadło z rejestru, a co ma jeszcze zostać z niego wykreślone.
– Brak neonikotynoidów w zaprawach to cios dla rolników uprawiających rzepak. Nie mamy już w rejestrze chlotianidyny, imidachloprydu i tiametoksamu, a od 3 lutego tego roku nie będziemy też mieli tiachloprydu – mówił prof. Mrówczyński. Podkreślał, że wycofanie zaprawa spowodowało zwiększenie chemizacji rolnictwa, kosztów uprawy oraz wprowadziło szereg utrudnień organizacyjnych. Bez zapraw rolnicy wykonują do 4 zabiegów nalistnych w rzepaku przeciwko szkodnikom, podczas gdy zaprawy można traktować jako pół zabiegu. To oznacza wzrost użycia środków nawet o 8 razy!
– Takie działania są więc sprzeczne z zasadami integrowanej ochrony oraz z koncepcją Zielonego Ładu i zrównoważonego rolnictwa – dodał.

Powody wycofywania substancji

Przesłankami do wykreślania substancji z rejestru są ochrona środowiska i negatywny ich wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. Wpływ ten jednak nie jest w 100% udowodniony, jednak machina biurokratyczna jest r...
Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 05:59