StoryEditor

Słonecznik cierpi od zgnilizny twardzikowej

Od kilkunastu dni trwają żniwa słonecznikowe. Niestety są one przerywane deszczami. Okazuje się jednak, że w tym roku największym zagrożeniem nie jest wcale szara pleśń. 
24.10.2023., 12:10h
Oczywiście nie można wykluczyć strat wywoływanych przez szara pleśń (st. konidialne Botrytis cinerea), zwłaszcza w tegorocznych warunkach. Sprawca choroby atakuje koszyczki dojrzewającego słonecznika, szczególnie odmian późniejszych, które dłużej były zielone. Objawy są łatwe do rozpoznania – gnicie miękkich części oraz pokrywanie ich szarym nalotem struktur grzyba.

Objawy szarej pleśni na koszyczku słonecznika, fot. Czubiński (Opolszczyzna)
W tym roku groźna jest jednak zgnilizna twardzikowa powodowana przez grzyb Sclerotinia sclerotiorum. Choroba niesie podwójne niebezpieczeństwo. Po pierwsze na skutek rozwoju grzyba w tkankach zabiera roślinie składniki na potrzeby wytworzenia grzybni i przetrwalników. Na pierwszym etapie grzyb zatruwa tkanki roślinne wydzielanym kwasem szczawiowym. Następnie rozwija w zniszczonej tkance swoje struktury. Jeśli do infekcji dochodzi wcześnie, to młody słonecznik więdnie i nie rozwija koszyczka. U nas jednak zwykle infekcja ma miejsce później.

Więdnięcie słonecznika wcześnie zaatakowanego przez zgniliznę twardzikową, fot. Czubiński (Francja)
W Polsce objawy zgnilizny twardzikowej występują najc...
Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 06:33