StoryEditor

Ryzyko wypłukania azotu - jak podawać gnojowicę?

Jak podawać gnojowicę, aby zminimalizować ryzyko strat w azocie?
20.10.2023., 13:10h

Jak podawać gnojowicę? 

Pytanie Czytelnika: Czy podanie gnojowicy wgłębnie na glebie lekkiej nie spowoduje wypłukania azotu?

Zobacz także: W jakich terminach można stosować nawozy organiczne jesienią? MRiRW wyjaśnia

Na glebie lekkiej, niezależnie od tego, czy nawóz naturalny płynny podajemy wgłębnie, czy powierzchniowo, ryzyko wypłukania azotu w głąb jest praktycznie jednakowe.

Gnojowica podawana wgłębnie. Fot. Sierszeńska
Natomiast przy powierzchniowym stosowaniu gnojowicy dokładamy ryzyko ulatniania się amoniaku oraz powodujemy uciążliwość odorową.

Co zatem robić? Przede wszystkim badać glebę i dobierać dawkę gnojowicy do zasobności w azot. Gdy okaże się, że mamy wczesną wiosną sumę azotu mineralnego ponad 80 kg/ha na glebie lekkiej lub ponad 60 kg/ha na bardzo lekkiej, dawka gnojowicy nie powinna dostarczać więcej niż 60–70 kg/ha N.

Jeśli jednak warstwa podorna jest zwięzła, można dać więcej gnojowicy bez ryzyka strat. Pamiętać jednak trzeba, że dawka N w nawozach naturalnych nie powinna przekraczać 170 kg/ha na rok.

Fot: Sierszeńska
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 14:16