StoryEditor

Wanad od Intermagu dla stymulacji korzeni

Po tytanie i krzemie firma Intermag wprowadza na rynek nowy preparat z pierwiastkiem wanad. Jego głównym zadaniem ma być stymulacja rozwoju organów spichrzowych.
08.10.2020., 09:10h
Wanad to jak mówią przedstawiciele Intermag jeden z pierwiastków korzystnych obok wprowadzonego już wcześniej przez firmę na rynek tytanu w preparacie Tytanit i krzemu w produkcie Optysil. Wanad w postaci molekuły aVADIUM w stymulatorze Vanadoo ma być odpowiedzialny przede wszystkim za pobudzanie syntezy cukrów i polepszanie ich transportu do podziemnych organów spichrzowych. Ma to sprawić polepszyć m.in. plon, a w przypadku buraka cukrowego także zwiększyć polaryzację cukru w korzeniach. Molekuła aVADIUM chemicznie zbliżona do chelatu ma sprawiać, że pierwiastek będzie łatwo dostępny ze stymulatora po jego nalistnym podaniu. Preparat zawiera około 2% wanadu.
Firma poleca zastosowanie nowego produktu m.in. w selerze, buraku ćwikłowym, marchwi czy buraku cukrowym. Technologia odżywiania wanadem ma się opierać na 3–4 zabiegach Vanadoo. Jeden zabieg ma kosztować około 25 zł/ha.
Nad wanadem w odżywianiu roślin Intermag zaczął pracować w 2015 r., a pierwsze wewnętrzne badania biologiczne na roślinach przeprowadził w 2016 r. Te same badania w 2018 r. przeprowadziła jednostka zewnętrzna, którą był Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Informacje o nowym produkcie firma Intermag podała na konferencji prasowej zorganizowanej 6 października 2020 r. w Warszawie.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 18:13