StoryEditor

ASF atakuje zagłębia hodowlane – kolejne fermy zlikwidowane

Afrykański pomór świń zaznacza swoją obecność w kolejnych obiektach. Wyznaczono 3 ogniska w woj. wielkopolskim, mazowieckim i w Małopolsce. Pełną parą ruszyły żniwa, niestety nie tylko zbóż, ale i… trzody…
15.07.2021., 14:07h
Codziennie docierają do nas dramatyczne informacje z kolejnych ferm trzody, ASF wyrządza ogromne straty. Wirus dociera w kolejne zakątki kraju, siejąc spustoszenie na dużych i małych fermach. Tam gdzie jest podejrzenie, niestety niedługo później przychodzi również wynik potwierdzający obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Im więcej kombajnów w polu, tym więcej ognisk. 

Powiat międzychodzki – Chorzewo 


Ognisko ASF wyznaczono w woj. wielkopolskim w miejscowości Chorzewo. Rolnicy utrzymywali na fermie 150 szt. trzody chlewnej w cyklu zamkniętym (prosięta, maciory i tuczniki). 
– Jesteśmy na etapie ustalania, ile jest ferm w okolicy ogniska. Stado jest już zlikwidowane. Rolnicy sprzątają i czyszczą obiekt. W gospodarstwie jest też utrzymywane bydło, więc trzeba przeanalizować sytuację dotyczącą pasz. Jesteśmy teraz na etapie zbierania dokumentacji, ustalania obszarów, jest tego naprawdę dużo – mówi Anna Buczko, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Międzychodzie. Zgodnie z rozporządzeniem teren całego powiatu został objęty obszarem ograniczeń (strefa czerwona).

Powiat żuromiński – Olszewo

Kolejny dramat odbywa się w okolicy Żuromina w miejscowości Olszewo, w woj. mazowieckim. Niedawno odbywała się na tym terenie likwidacja pogłowia drobiu ze względu na grypę ptaków. Teraz powiat zaatakował ASF i to z hukiem. 
– Jesteśmy w trakcie likwidacji ogniska. W chlewni utrzymywano około 2 tys. tuczników, odbywał się w niej tucz nakładczy – mówi Anna Zawadzka, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Żurominie. W okolicy jest bardzo dużo ferm trzody chlewnej. W obszarze zapowietrzonym znajdują się 4 miejscowości, gdzie utrzymywana jest trzoda, w obszarze zagrożonym 52 miejscowości. Nie podano na razie informacji dotyczących liczby gospodarstw. 

Powiat tarnowski – Skrzyszów

– Ognisko w miejscowości Skrzyszów jest potwierdzone od 13 lipca br. Utrzymywano w nim 50 szt. świń. To było gospodarstwo z pełnym cyklem – maciory i tuczniki – mówi Tomasz Kędzierski zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnowie. Zaznacza, że zwierzęta zostały zlikwidowane. – To co jeszcze żyło, zostało zabite i wywiezione, wstępna dezynfekcja została przeprowadzona i trwają działania w celu ustalenia źródła ewentualnego zakażenia. Prowadzone jest dalsze postępowanie w tej sprawie. Ukazało się rozporządzenie Wojewody Małopolskiego ustalające obszar zapowietrzony i zagrożony – mówi Kędzierski. 

Z informacji dodatkowych, które uzyskaliśmy w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Tarnowie wynika, że w promieniu 10 km znajduje się około 18 gospodarstw utrzymujących świnie. Pracownicy Inspekcji dodają, że akurat powiat tarnowski jest specyficzny pod względem hodowli trzody, gdyż jest ona bardzo rozdrobniona, a w gospodarstwach utrzymywane jest po kilka sztuk trzody. 
  

ASF u dzików

Do 23 czerwca br. stwierdzono 1787 przypadków ASF u dzików, tyle samo przypadków było już w marcu ubiegłego roku, jednak warto pamiętać, że warunki pogodowe także były inne. Wiosna była znacznie cieplejsza. 
EFSA podaje, że Europie Wschodniej odbywa się zbieranie danych dot. populacji dzików w 15 krajach, przy pomocy fotopułapek, które mają generować wiarygodne wartości zagęszczenia dzików w danym obszarze. Jednak czy to pomoże w ograniczeniu rozprzestrzeniania choroby? Być może wówczas rzetelniej ustalony zostanie program odstrzału i realizacji planów łowieckich. 

dkol
Fot. poglądowe
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 17:11