StoryEditor

ASF: Filipiny ogłaszają stan klęski żywiołowej

ASF szaleje na Filipinach od 2019 roku. Obecnie dotkniętych pomorem jest 46 z 81 prowincji.
31.05.2021., 16:05h

Prezydent Filipin, Rodrigo Roa Duterte, ogłosił ogólnokrajowy „stan klęski żywiołowej” podpisując 10 maja proklamację z powodu szerzącego się w kraju afrykańskiego pomoru świń. Według Departamentu Rolnictwa w Manili, proklamacja zobowiązuje jednostki samorządu lokalnego i agencje rządowe do ścisłej współpracy w zwalczaniu choroby. Ponadto środki finansowe z regionalnych funduszy klęsk żywiołowych zostałyby przeznaczone na finansowanie środków bezpieczeństwa biologicznego oraz na odbudowę hodowli świń.


Pieniądze z funduszy kryzysowych zostaną uruchomione

- Proklamacja pozwoli nam na współpracę z różnymi agencjami, hodowcami trzody chlewnej, a także sektorem prywatnym w celu opracowania i wdrożenia planów awaryjnych ASF - powiedział sekretarz rolnictwa, William Dar. Władze i instytucje państwowe, regionalne i lokalne będą teraz mogły zwalczać afrykański pomór świń za pomocą środków ze specjalnego funduszu interwencyjnego. Obejmowałoby to m.in. utworzenie punktów kontroli bezpieczeństwa biologicznego, przeprowadzenie kampanii informacyjnej na temat ASF oraz rozbudowę systemu monitorowania i wczesnego ostrzegania.


Ponad 3 mln świń

Według Departamentu Rolnictwa w Manili, od pierwszego ogniska ASF w sierpniu 2019 roku, pomór rozprzestrzenił się na 46 z 81 prowincji na Filipinach. Na skutek choroby w całym kraju padło ponad 3 mln świń. Dotychczasowe szkody szacuje się na około 1,7 mld euro. Wciąż pojawiają się nowe przypadki ASF, a skutki są odczuwalne. Na przykład produkcja wieprzowiny w pierwszym kwartale 2021 roku była niższa o nieco ponad jedną czwartą w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Niedobór dostaw doprowadził do gwałtownego wzrostu cen wieprzowiny, czemu rząd zamierza przeciwdziałać poprzez zwiększenie importu w tym roku.

Źródło: www.topagrar.com

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:42