StoryEditor

ASF – niepotwierdzone ognisko ASF koło Giżycka

W Pieczonkach niedaleko Giżycka najprawdopodobniej wykryto kolejne ognisko ASF. Stado liczy około 1200 szt. świń. Próbki jadą do laboratorium.  
16.05.2019., 14:05h
W mediach społecznościowych (Twitter/ Michał Kołodziejczak) pojawiła się informacja na temat drugiego, ale niepotwierdzonego ogniska ASF w Pieczonkach koło Giżycka. Byłoby to już drugie w tym roku. W stadzie jest około 1200 szt. świń. Podczas rutynowych badań padłej sztuki w gospodarstwie postanowiono wysłać próbki do badań, a stado jest podejrzewane, z jakiegoś konkretnego powodu....Jak podkreślamy, tej informacji dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Natomiast po kilku wykonanych telefonach, można jedynie potwierdzić, że jest podejrzenie ogniska afrykańskiego pomoru świń, co o niczym nie świadczy, bo wyniki mogą przecież być negatywne. Możemy jedynie potwierdzić, że istnieje podejrzenie wystąpienia ogniska ASF w Pieczonkach koło Giżycka. Zdarzały się już takie przypadki, kiedy podejrzewane było dane stado, a wyniki były negatywne. Najprawdopodobniej wyniki badań będą jutro po południu, próbki są w drodze do laboratorium – dowiedzieliśmy się w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Olsztynie. 

Jednak dopóki nie będzie oficjalnych wyników badań, które poda Główny Inspektorat Weterynarii na swojej stronie w postaci komunikatu nie można ogniska potwierdzić. Nie mamy również informacji czy w stadzie pojawiły się pierwsze objawy wskazujące na ASF, czy głównym powodem powiadomienia był upadek zwierzęcia i rutynowa kontrola... dkol
Fot. poglądowe Obraz Ruth Archer z Pixabay 
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 19:15