StoryEditor

ASF - ograniczenia handlowe, nowe przypadki i ogniska na Podkarpaciu

Afrykański pomór świń nie odpuszcza. Pojawiają się coraz większe problemy, a wirus migruje na południe i zachód kraju. 
20.08.2018., 11:08h

Ograniczenia importu


Główny Lekarz Weterynarii poinformował o ograniczeniach importowych, które wprowadziły władze Ukrainy dla województwa podkarpackiego z powodu pierwszych wykrytych na tym terenie ognisk. Ograniczenia dotyczą zarówno zakazu importu żywca, ale również wszelkich produktów, mięsa i materiału genetycznego. Zakazano również importu pasz z woj. podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko mazurskiego, jednak nie wszystkich - te pochodzenia zwierzęcego poddane obróbce termicznej przeznaczone dla zwierząt domowych oraz pasze
pochodzenia roślinnego i chemicznego. 


Kolejne ogniska na Podkarpaciu


W komunikacie z 17.08.18 GLW poinformował o kolejnych ogniskach na Mazurach i Podkarpaciu.
  • 196 ognisko ASF (92 w 2018 r.) wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 30 świń, położonym w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia.
  • 197 ognisko ASF (93 w 2018 r.) wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń, położonym w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia.
  • 198 ognisko ASF (94 w 2018 r.) wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8 świń, położonym w gminie Młynary, w powiecie elbląskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami.
  • 199 ognisko ASF (95 w 2018 r.) wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń, położonym w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia.

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Przypadki ASF u dzików

Jednak to jeszcze nie koniec aktywności wirusa w ostatnich dniach. Dał o sobie znać także w populacji dzików. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia 2651-2680 przypadku ASF u dzików. Jeden z przypadków (2666) wykryto w Kampinosie - wirus migruje na zachód Polski. Natomiast na południe jeden z ostatnich przypadków wykryto niedaleko Hrubieszowa, coraz bliżej Podkarpacia.

Na szczęście ASF nie przekroczył jeszcze Wisły na północy kraju i woj. pomorskie póki co jest bezpieczne. Najdalszy przypadek na zachód w tamtym rejonie wykryto na wysokości Fromborka.


dkol/www.wetgiw.gov.pl


Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 05:57