StoryEditor

ASF rozprzestrzenia się w woj. świętokrzyskim, jest nowe ognisko!

Na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiło się nowe ognisko afrykańskiego pomoru świń, tym razem w powiecie kieleckim. Z chorobą obecnie walczy również powiat włoszczowski. Budowa ogrodzenia miała pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa na inne obszary wolne od choroby.
01.12.2021., 11:12h

Woj. świętokrzyskim w bieżącym roku wyznaczono 7 ognisk ASF na przełomie października i listopada. Ostatnie, a więc 122. ognisko ASF wyznaczono w miejscowości Łosień, w gminie Piekoszów, w powiecie kieleckim. W gospodarstwie utrzymywano 64 tuczniki. Wyniki otrzymano 26 listopada. Gospodarstwo znajdowało się poza wcześniej wyznaczonymi strefami zagrożoną i zapowietrzoną, co wiązało się z ich wytyczeniem.

Dla przypomnienia, poprzednie ognisko wyznaczono także w tym samym województwie, ale w powiecie włoszczowskim, kilka dni wcześniej. W Nowym Dworze w gospodarstwie utrzymywano 135 świń (11 loch, 23 prosiąt, 72 tuczników, 28 warchlaków, 1 knur).

Wojewoda świętokrzyski na początku września wydał rozporządzenie o utworzeniu ogrodzenia na terenie powiatu staszowskiego i sandomierskiego, które miałoby przeciwdziałać migracji dzikich zwierząt z Podkarpacia na teren województwa świętokrzyskiego. W październiku pojawiła się poprawka wyznaczająca nieco inny obszar, na którym miało powstać ogrodzenie długości 13 km. Niestety tak czy inaczej pod koniec października ASF (14.,22.,23.10 potwierdzono kolejne ogniska) i tak wdarł się na teren województwa.

Efekt pojawienia się nowych ognisk widoczny jest na mapie w postaci strefy czerwonej, niebieskiej i różowej, które obejmują już całe województwo. Najprawdopodobniej wirus w tamte okolice przywędrował z dużego skupiska ognisk na Podkarpaciu w powiecie mieleckim.

Tymczasem na rynku tuczników krajowych sytuacja nadal jest kiepska. - W notowaniach krajowych, pomimo zwiększonych zamówień przedświątecznych, ceny skupu świń nie uległy zmianie. Za klasę E krajowe skupy płaciły średnio 5,25 zł/kg. Niskie ceny skupu przy wysokich kosztach paszy prowadzą do zwiększonych ubojów loch w celu ograniczenia strat ponoszonych przez producentów trzody chlewnej – informuje PolPig.

W Niemczech tylko 4 ogniska ASF

Wirus afrykańskiego pomoru świń do Niemiec dotarł we wrześniu zeszłego roku. Do tej pory wyznaczono tam 4 ogniska na niewielkich fermach trzody chlewnej. Sytuacja gorzej się ma w przypadku statystyk związanych z przypadkami u dzików, potwierdzono 2860 przypadków od czasu kiedy ASF pojawił się u naszych zachodnich sąsiadów. Konsekwencją obydwu był zakaz eksportu wieprzowiny do Chin, co spowodowało, że europejskie magazyny zostały zapchane, a ceny tuczników w całej Unii są nadal na koszmarnym poziomie. 

- W Niemczech ceny tuczników ustabilizowały się na niskim poziomie. Potwierdzone ognisko ASF u świń w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz nowe ogniska u dzików nie wpłynęły na notowania ceny. W dniu 24/11/2021 cena VEZG została utrzymana po raz szósty z rzędu na wysokości 1,20 €/kg (wbc) – podaje PolPig.  

oprac. dkol na podst. GIW/PolPig/wiadomosci.onet.pl/topagrar.com

fot. poglądowe

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 05:16