StoryEditor

Przyszłość Ponad Podziałami - hodowcy świń z Opolszczyzny razem przeciwko ASF

Dzisiaj na Opolszczyźnie w miejscowości Prószków spotkało się spore grono rolników produkujących trzodę chlewną. Ponieważ zagrożenie ze strony ASF jest coraz większe i rejon ten nieszczęśliwie zbliża się do pomorowej strefy, lekarze weterynarii z regionu, ponad podziałami, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizowali spotkanie.
10.11.2021., 12:11h
Lecznice weterynaryjne obsługujące na tym terenie gospodarstwa trzodziarskie, SKK FarmVet, lecznica dr Marka Salachny, lecznica dr Tomasza Kruppy i lecznica dr Roberta Biesiadeckiego zorganizowały to spotkanie. W codziennym życiu konkurenci, teraz ponad podziałami, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i wraz z rolnikami omówić, w jaki sposób uchronić rodzinne gospodarstwa nie tylko przed afrykańskim pomorem świń, ale również nieuczciwymi praktykami zakładów mięsnych - zaniżaniem cen świń w strefach.

Do udziału w spotkaniu zaproszono Inspekcję Weterynaryjną, w osobach wojewódzkich oraz powiatowych lekarzy weterynarii. Obecni są również przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego i Lasów Państwowych.

Omówiona została obecna sytuacja w regionie oraz w Polsce nt. pomoru oraz sytuacja rynkowa i metody skutecznego zabezpieczania chlewni przed ASF. Dużo mówiło się także o planie bezpieczeństwa biologicznego, który wszedł w życie 1 listopada, a od 30 listopada na być surowo egzekwowany.

Rolnicy wraz z obecnymi na spotkaniu organizacjami są tak zdeterminowani przez złą sytuację na rynku trzody, że spotkanie ma zakończyć się założeniem "Stowarzyszenia Na Rzecz Walki z Kryzysem w Sektorze Produkcji Trzody Chlewnej-Gospodarstw Rodzinnych i Średniotowarowych - PRZYSZŁOŚĆ PONAD PODZIAŁAMI PPP".
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 10:11