StoryEditor

ASF – to już 75. ognisko afrykańskiego pomoru świń w tym roku

Prace polowe jeszcze się nie zakończyły, a już mamy 75 ognisk ASF. W ubiegłym roku o tej porze było ich 45. 
01.09.2020., 10:09h
Główny Lekarz Weterynarii poinformował w komunikacie o wyznaczeniu 75 ogniska ASF w 2020 r. u świń w gospodarstwie, w którym utrzymywano 48 świń, położonym w miejscowości Zamch, gmina Obsza, powiat biłgorajski, województwo lubelskie.

Ognisko wyznaczono w gospodarstwie, które znajduje się blisko granicy Lubelszczyzny i Podkarpacia. W tym rejonie było już w ostatnich miesiącach 5 innych ognisk, wszystkie w małych chlewniach (2-50 świń). 

Tymczasem wojewoda lubelski Lech Sprawka pod koniec sierpnia br. wydał rozporządzenie w prawie odstrzału ponad 5 tys. dzików. W woj. lubelskim zanotowano blisko 50 ognisk na 75 w 2020 r. Jednym z czynników, jest zbyt wysoka populacja dzika na tym terenie. 

W ubiegłym roku ostatnie ognisko ASF wyznaczono w połowie października – było ich w sumie 48. Sytuacja jest tragiczna, powoli zbliżamy się do podwojenia tej liczby i rekordu epidemii wirusa. ASF na dobre zagościł na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie i tydzień po tygodniu zbiera swoje żniwo w postaci kolejnych utylizowanych świń i upadających gospodarstw. 

dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 18:40