Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF w Niemczech: pomór w kolejnych landach, rolnicy rezygnują z produkcji świń

Obrazek

Po dwóch latach epidemii afrykańskiego pomoru świń w Niemczech wirus wymyka się spod kontroli naszych zachodnich sąsiadów. ASF pojawia się w kolejnych landach, a produkcja leci na łeb, bo rolnicy rezygnują z hodowli świń. Jak niemiecka sytuacja wpłynie na rynek trzody chlewnej w Europie?

Paulina Janusz-Twardowska2 sierpnia 2022, 17:19

Pomór w Niemczech wymyka się spod kontroli

Po prawie dwóch latach od pierwszego potwierdzonego ogniska ASF u dzików w Niemczech wirus wymyka się spod kontroli, o czym świadczą lipcowe zdarzenia, a mianowicie skok wirusa na drugi koniec kraju, czyli do Dolnej Saksonii, obszaru o największej skali produkcji trzody chlewnej w Niemczech. Ognisko potwierdzono na fermie w Emsbüren, około 20 km od granicy z Holandią, w której utrzymywano 280 macior i 1500 prosiąt. W promieniu 10 km, w strefie zagrożonej znajduje się 296 ferm świń i 195 tys. szt. trzody chlewnej. Niemcy nie podali oficjalnej przyczyny zakażenia, jednak bez wątpienia udział w nim miał czynnik ludzki.

Ogniska ASF w Niemczech z podziałem na landy

W lipcu potwierdzono również nowe ognisko choroby w tuczarni na 1300 szt. w Brandenburgii. To już czwarte ognisko w tym landzie, a dane dotyczą tylko okresu przedżniwnego. W sumie w Niemczech odnotowano 7 ognisk ASF w chlewniach i ponad 4 tys. u dzików. Choroba rozprzestrzenia się, pomimo stawiania ogrodzeń na granicy z Polską, utworzenia stref białych i zdecydowanej akcji likwidacji dzików.

Rozprzestrzenianie się wirusa na kolejne obszary Niemiec bezsprzecznie wpłynie na eksport wieprzowiny z tego kraju i negocjacje z państwami trzecimi w zakresie regionalizacji. Nowe ognisko nie odbiło się jednak na cenie świń na giełdzie VEZG, która w pierwszym tygodniu po przeniesieniu wirusa do Dolnej Saksonii utrzymała się na poziomie 1,85 euro/kg. Wiąże się to w dużym stopniu z ograniczoną podażą na rynku, spowodowaną spadkiem pogłowia trzody chlewnej w całym kraju.

ASF w Niemczech, mapa, ogniska i obszary występowania

Rolnicy rezygnują z produkcji świń

Według wstępnych wyników, w maju tego roku w Niemczech utrzymywano 22,3 mln świń. Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), jest to najniższa populacja świń od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku, kiedy liczyła ona 30,8 mln szt.

W porównaniu z 3 listopadem 2021 r. pogłowie trzody chlewnej zmniejszyło się o 6,2% lub 1,48 mln szt. To trzeci znaczący spadek z rzędu. W porównaniu z majem ubiegłego roku liczba świń zmniejszyła się o 9,8%, czyli 2,42 mln sztuk. Największa redukcja nastąpiła w Dolnej Saksonii, gdzie populację ograniczono o 10,6% – do 7,3 mln świń.

Jednocześnie spada liczba gospodarstw produkujących świnie – w maju br. było ich 17 900, podczas gdy w listopadzie 2021 r. funkcjonowało jeszcze o tysiąc więcej. W ostatniej dekadzie z niemieckiej mapy produkcji świń zniknęło 12 400 chlewni. Przedłużający się kryzys to konsekwencja koronawirusa, zmian w zakresie wymogów odnośnie do utrzymania świń oraz brakiem wsparcia ze strony rządu.

pj-t

O sytuacji na rynku trzody chlewnej przeczytasz w najnowszym dodatku specjalnym top świnie!

dodatek specjalny top świnie1 z 1
Obrazek

Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)