StoryEditor

ASF: Wietnam zastosował pierwszą komercyjną szczepionkę. Jest sukces

  W wietnamskich stadach świń szczepionka ASF została zatwierdzona już w zeszłym roku. Jest przeznaczona dla 600 tys. świń, na których prowadzone będą badania skuteczności. Jednak jest mało prawdopodobne, aby była dostępna w Europie. Dlaczego?
03.02.2023., 12:02h

Wietnam rozpoczyna walkę z ASF przy pomocy komercyjnej szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Szczepionka została opracowana i wyprodukowana przez firmę AVAC Vietnam Co., Ltd. Według wietnamskiego Ministerstwa Rolnictwa 600 000 dawek szczepionki „AVAC ASF LIVE” ma zostać użytych w gospodarstwach, w których obserwowana będzie jej skuteczność.

Żywa atenuowana szczepionka

Wietnamscy naukowcy współpracują z amerykańskimi badaczami pracując nad szczepionką ASF od 2020 roku. Pierwsze testy laboratoryjne wypadły pozytywnie. W czerwcu 2022 roku w Wietnamie zatwierdzono pierwszą komercyjną szczepionkę. Jest to żywa, atenuowana szczepionka, z której usunięto gen wirusowy. W rezultacie wirus szczepionkowy nie jest już patogenny, ale powinien uodpornić świnie na wirusa ASF.

Błędne zastosowanie w praktyce

Latem 2022 roku doszło jednak do komplikacji, ponieważ po jej zastosowaniu dziesiątki świń padło w prowincji Phu Yen. W rezultacie praktyczne zastosowanie zostało przerwane. Dochodzenie przeprowadzone przez władze wietnamskie wykazało, że pierwsze praktyczne użycie było niekontrolowane. A powodem niepowodzenia mógł być wiek zwierz...

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 05:55