StoryEditor

Bruksela odmawia sfinansowania płotu przeciw ASF

Na ostatnim posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa Vytenis Andriukaitis sprzeciwił się żądaniom Polski, Danii i Grecji. Nie będzie pieniędzy na ogrodzenia hamujące migracje dzików?
18.04.2018., 12:04h
Kwestia afrykańskiego pomoru świń dzieli Brukselę i państwa członkowskie zagrożone epidemią choroby. Polska ma pretensje do Brukseli, gdyż ta odmawia Warszawie większych funduszy na ograniczenie i kontrolowanie ASF. Niemieckie ministerstwo żywności i rolnictwa (BMEL) chwali współpracę z polskimi sąsiadami w zakresie ASF, ale na poniedziałkowej Radzie UE ds. Rolnictwa w Luksemburgu trzymało się z dala od tego gorącego tematu. Ani Julia Klöckner – nowa minister BMEL, ani żaden z jej sekretarzy stanu nie uczestniczyli w comiesięcznym spotkaniu europejskich ministrów rolnictwa, mimo że kierunek rozprzestrzeniania się zarazy wskazuje, że kolejnym państwem na jego drodze będą Niemcy. Także władze w Berlinie milczą. Od styczniowych targów Gruene Woche, na których ówczesny minister rolnictwa w Niemczech Christian Schmidt zorganizował spotkanie w sprawie ASF nie zostały podjęte żadne konkretne działania, choć ostatnie zarejestrowane w Europie ogniska afrykańskiego pomoru powinny być sygnałem alarmowym dla niemieckich władz.

Ograniczone fundusze
W lutym unijny komisarz ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis zapowiedział zorganizowanie warsztatów w ...
Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 05:25