StoryEditor

Brak odszkodowań z tytułu ASF?

21 rolników, którzy z powodu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń zostało zmuszonych do likwidacji prawie 14 tys. sztuk zwierząt nie otrzymało odszkodowań z tego tytułu. Przyczyną odmów wypłat jest nieprzestrzeganie przez hodowców przepisów.
20.05.2020., 17:05h
Interwencję poselską w sprawie „braku wypłaty odszkodowań dla 40% właścicieli stad trzody chlewnej dotkniętych afrykańskim pomorem świń (ASF)” przeprowadzili w ministerstwie rolnictwa posłowie Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke. Wynika z niej, że w latach poprzednich (2014-2018) odsetek rolników, którzy nie otrzymali odszkodowań za ASF wynosił tylko 17,7%. Tymczasem w 2019 r. pieniędzy nie otrzymało 21 rolników, którzy musieli zlikwidować 13 992 sztuki świń!

Resort rolnictwa tłumaczy, że odszkodowania nie są przyznawane w przypadku, gdy występują negatywne przesłanki, o których mowa w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Oznacza to, że odszkodowań nie przyznaje się w przypadku stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów:

o identyfikacji i rejestracji zwierząt, 
o zabezpieczeniu gospodarstwa przed przenikaniem czynników zakaźnych, 
o zasadach przemieszczania zwierząt. 

- W związku z powyższym, przed wydaniem decyzji administracyjnej w przedmiocie przyznania odszkodowania, powiatowy lekarz weterynarii zobowiązany jest do ustalenia, czy istnieją przesłanki do odmowy wypłaty odszk...
Pozostało 42% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 16:57