StoryEditor

Czekamy zbyt długo!

Problemy producentów świń w strefach ASF wciąż narastają. Utrudnioną sprzedaż żywca dodatkowo komplikuje przedłużające się oczekiwanie na wyniki badań pod kątem ASF z krajowego laboratorium w Puławach.
19.10.2017., 13:10h
ostatnim miesiącu w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony. Podlascy producenci świń alarmują, że wydłuża się czas oczekiwania na wyniki analizy krwi pod kątem ASF, które muszą być przeprowadzone przed sprzedażą każdej partii żywca w strefach ASF.
– Na wyniki czekaliśmy zwykle około 3 dni od pobrania i wysyłki, teraz ten czas się zwiększył już do około 5 dni – mówi Mariusz Nackowski ze Stowarzyszenia Podlasie. Inni producenci, chcący zachować anonimowość wskazują, że na wyniki muszą czekać czasami aż 11 dni. Badanie jest ważne 15 dni od próbobrania.

Zarzuty te odpiera szef PIWet - PIB w Puławach – wywiad z prof. Krzysztofem Niemczukiem już w listopadowym numerze „top świnie”, na stronie 9. Wskazuje również, że w obliczu narastającego problemu wraz z GLW zorganizował szkolenie dla lekarzy pobierających próbki w terenie, które będą kontynuowane w powiatach. Zdaniem prof. Niemczuka, sytuacja jest opanowana, jednak wymaga od pracowników laboratorium dodatkowej pracy i zaangażowania.

pj-t
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 06:39