StoryEditor

Dodatkowa pomoc dla rolników ze stref ASF

Wysokość pomocy nawet do 100 tys. zł, ale tylko na bardzo konkretne inwestycje. Resort rolnictwa zaprezentował szczegóły kolejnego programu pomocy dla rolników dotkniętych stratami z powodu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń.  
05.05.2017., 10:05h

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia, który określa kolejne zasady pomocy dla rolników-hodowców trzody chlewnej prowadzących swoją działalność na obszarach występowania afrykańskiego pomoru świń. Ustawodawca podkreśla, że projekt jest jedynie uzupełnieniem pomocy oferowanej przez państwo producentom trzody chlewnej, działającym na obszarach wyznaczonych w związku ze zwalczaniem ASF.

Na co można na wydać pomoc? 

W związku z tym, katalog inwestycji możliwych do zrealizowania w ramach tego instrumentu wsparcia jest ograniczony do inwestycji niefinansowanych w ramach innych form pomocy i dotyczy ogrodzenia chlewni i terenu koniecznego do obsługi trzody chlewnej lub zbudowania lub modernizacji zadaszonej niecki do dezynfekcji.

Kto otrzyma pomoc?

O pomoc będzie się mógł ubiegać rolnik będący osobą fizyczną, prawną lub wspólnikiem spółki cywilnej, który prowadzi hodowle lub chów przynajmniej 300 świń. O kolejności przyznania pomocy będzie decydować średnia wielkość świń w stadzie. Będzie ona określona na podstawie średniej z ostatnich 12 miesięcy. Punkty nie będą przyznawane za stada poniżej 300 sztuk, a najwięcej punktów otrzymają te, które mają 800 sztuk zwierząt. – W przypadku większych stad rentowność się poprawia, więc w mniejszym zakresie potrzebują wsparcia. Ze względu na wagę zabezpieczenia jakim jest posiadanie w gospodarstwie niecki do dezynfekcji, proponuję się dodatkowe punkty dla operacji obejmujących budowę niecki – napisano w uzasadnieniu projektu.

Wysokość pomocy  

Pomoc ma charakter refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowalnych. Poziom współfinansowania wynosi do 80% kosztów kwalifikowalnych operacji, a limit pomocy wynosi 100 tys. zł.

Zasadniczo refundacji podlegają koszty poniesione od dnia, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy. Wyjątek dotyczy kosztów ogólnych, które podlegają refundacji, jeśli zostały poniesione od 1 stycznia 2014 r., ustalono w związku z tym przepisy przejściowe. Pomoc będzie wdrażana na podstawie umowy pomiędzy rolnikiem a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ministerstwo rolnictwa szacuje, że projekt dodatkowej pomocy dla poszkodowanych przez ASF dotyczy tylko 180 podmiotów zajmujących się hodowlą trzody chlewnej.  wk

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 04:48