StoryEditor

Komisja Europejska: To od myśliwych zależy rozwój ASF

Myśliwi mogą odgrywać kluczową rolę w rozprzestrzenianiu się lub powstrzymaniu afrykańskiego pomoru świń – twierdzi KE i zaleca szczególne środki ostrożności.
15.03.2018., 14:03h
Komisja Europejska wydała broszurę na temat roli myśliwych w ograniczaniu rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń ASF. Zdaniem ekspertów KE, do rozwleczenia wirusa może dojść przez bezpośredni kontakt zdrowych świń lub dzików z zakażonymi (martwymi lub chorymi) świniami lub dzikami. Jednak to ludzie, a przede wszystkim myśliwi mogą być głównymi wektorami wirusa przez:
  • wszelki kontakt z zakażonymi żywymi i martwymi zwierzętami (zwłokami);
  • kontakt z przedmiotami skażonymi wirusem (np. odzieżą, pojazdami, innym wyposażeniem);
  • karmienie zwierząt mięsem lub produktami wieprzowymi lub odpadami zawierającymi zakażone mięso (np. odpadami kuchennymi, zlewkami, w tym podrobami).
UE oraz władze krajowe w państwach członkowskich dotkniętych chorobą podejmują szereg działań w celu kontroli i zwalczania choroby, ale kluczowe znaczenie ma lepsza współpraca z myśliwymi oraz rolnikami. Myśliwi monitorują stan zdrowia dzikich zwierząt i odgrywają kluczową rolę w ochronie zdrowia zwierząt, w tym zwierząt domowych.

Komisja opracowała również  zalecenia dla myśliwych, którzy mogą natknąć się na chore zwierzęta lub padłe dziki. Według nich, podczas polowań, zwłaszcza na obszarach uznanych za zagrożone, należy:
  • współpracować z właściwymi władzami w przypadku znalezienia martwych dzików i przekazywać informacje na ten temat;
  • czyścić i dezynfekować posiadany sprzęt, odzież, pojazd i trofea myśliwskie na miejscu i zawsze przed opuszczeniem danego obszaru;
  • patroszyć odstrzelone dziki w wyznaczonych miejscach wytrzewiania na terenie obwodu łowieckiego;
  • przyczyniać się do stopniowego zmniejszenia zagęszczenia dzików na obszarach, które nie zostały jeszcze dotknięte chorobą, m.in. poprzez ukierunkowany odstrzał dorosłych i prawie dorosłych samic;
  • przez cały rok nie karmić dzików.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 10:40