StoryEditor

ASF: Inspekcja Weterynaryjna wykryła nowe ogniska u świń

Afrykański pomór świń nie odpuszcza. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o dwóch nowych ogniskach ASF w województwie zachodniopomorskim oraz w Wielkopolsce. Znamy szczegóły.
02.10.2023., 10:10h
Jesień zazwyczaj oznacza wygaszanie tej niebezpiecznej choroby. Przywykliśmy do tego, że o tej porze roku ogniska ASF potwierdzane są z niższą częstotliwością. Ten rok, z pewnością ze względu na pogodę, jest inny. Niemal upalny początek jesieni nie pozwala zapomnieć o pomorze. Główny Inspektorat Weterynarii wydał w ostatnich dniach września dwa komunikaty o potwierdzeniu badaniami laboratoryjnymi dwóch ognisk ASF u świń. 

Ognisko nr 26 zostało wyznaczone w na obrzeżach Szczecina, w miejscowości Przęsocin, w gminie Police, w woj. zachodniopomorskim. Zostało ono wyznaczone 27 września i znajdowało się w nim jedynie 6 świń. 

- W promieniu 3 km od ogniska znajdują się 4 stada utrzymujące 17 szt. W odległości 7 km od gospodarstwa nie ma świń. W gospodarstwie były zachowane zasady bioasekuracji. W gospodarstwie prowadzone są procedury zwalczania chorób zakaźnych zwierząt przewidziane przepisami prawa. W okolicznych gospodarstwach będzie prowadzona kontrola zachowania zasad bioasekuracji przewidzianych przepisami obowiązującego prawa. W okolicy ogniska potwierdzono 30 przypadków ASF. W okolicy brak jest innych podejrzeń ASF. Nie podjęto decyzji o likwidacji prewencyjnej innych stad, prowadzona jest analiza ryzyka w tym zakresie – informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szczecinie.


Ognisko nr 27 zlokalizowane jest z kolei w Wielkopolsce, w powiecie poznańskim, w miejscowości Długa Goślina. W tym gospodarstwie utrzymywane były 62 świnie.

Obydwa ogniska zostały zlikwidowane. Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszelkie środki zgodnie z procedurami. Przypomnijmy, że likwidacja ogniska afrykańskiego pomoru świń polega na m.in. na zabiciu i utylizacji zwierząt, oczyszczeniu i dezynfekcji, wyznaczeniu obszaru zapowietrzonego, a także prowadzeniu dochodzenia epizootycznego.

Aktualna mapa ASF (2.10.2023)/ Źródło: GIW

ak/dkol

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 19:42