StoryEditor

MRiRW: W Polsce nie ma ognisk ASF

Ministerstwo rolnictwa chwali się wygaszeniem afrykańskiego pomoru świń. Ale rolnicy wydają się nie kupować tych argumentów i grożą, że jeżeli sytuacja nie poprawi się to wyjdą na ulice. 
08.11.2017., 22:11h
Posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa poświęcone zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń zostało zwołane na żądanie opozycji. Uczestniczyło w nim kilkudziesięciu rolników ze stref występowania ASF, którzy usłyszeli, że sytuacja jest optymistyczna

– Od 9 października nie notujemy ASF. Mamy przypadki dzików, ale nie mamy przypadków w gospodarstwach – powiedziała wiceminister rolnictwa Ewa Lech

Bioasekuracja kuleje u małych

Z danych resortu rolnictwa wynika, że afrykański pomór świń dotyka głównie małe gospodarstwa. Siedemdziesiąt pięć ognisk ASF stwierdzono bowiem w gospodarstwach utrzymujących od jednej do kilkudziesięciu sztuk świń, trzy ogniska w gospodarstwach liczących powyżej 100 sztuk świń i tylko dwa ogniska w gospodarstwach utrzymujących powyżej 1 000 sztuk świń.
We wszystkich gospodarstwach, w których zostały wyznaczone ogniska ASF, podjęto czynności związane z likwidacją choroby. Zabito i zutylizowano wszystkie świnie, zniszczeniu lub unieszkodliwieniu poddano pasze, ściółkę oraz inne przedmioty, które mogły zostać skażone, a nie mogły zostać skutecznie oczyszczone i odkażone. Wykonano czynności mycia i odkażania pomieszczeń, w których przebywały świnie, środków transportu używanych do transportu świń lub ich tusz oraz sprzętu

Ponieważ  sytuacja z nowymi ogniskami ostatnio się poprawiła (do 6 listopada 2017 r.), zgodnie z decyzjami administracyjnymi właściwych miejscowo powiatowych lekarzy weterynarii, wygaszono 6 ognisk w woj. mazowieckim, 15 ognisk w woj. podlaskim oraz 50 ognisk w woj. lubelskim!

Masowy odstrzał dzików?

Z kolei resort środowiska chwalił się wynikami dotyczącymi odstrzału dzików. 
– Prowadzimy ciągłe działania w ramach planowej gospodarki łowieckiej oraz odstrzału sanitarnego i to wykonamy. Dane na koniec września pokazują, że mamy pozyskanie 136 tys. dzików. Ten odstrzał będzie prowadzony do skutku. Teraz czekamy na dane na koniec października. Zapewniam i gwarantuję, że taki poziom rokuje, że zadania i polecenie pani premier zostaną wykonane – powiedział wiceminister środowiska Andrzej Konieczny

Polski Związek Łowiecki polecił łowczym okręgowym zredukowanie do końca listopada populacji dzików na terenie położonym na wschód od Wisły do poziomu 0,1 osobnika/km2 oraz maksymalnie wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych, a w pozostałej części kraju do poziomu 0,5 osobnika/km2.

Niezadowoleni rolnicy

Ale obecni w Sejmie rolnicy nie dowierzali tym tłumaczeniom. 

– Ubolewam, że dla rządu nie jest to już chyba żaden problem. Sala pełna rolników a nie ma pełnomocnika rządu ds. zwalczania ASF, czyli wiceministra Boguckiego. I kolejny raz słuchamy tych bzdurnych statystyk. Jeżeli jest tak dobrze jak mówicie, to kto ryje w polach? – pytał Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ Rolników. 

 – Jeśli w projekcie budżetu na 2018 r. przedstawiono porównywalne środki na zwalczanie chorób zakaźnych z 2017 r., to oznacza, że rząd zakłada, że ASF się kończy. Tymczasem jesteśmy w fazie krytycznej tej epidemii. To miał być rząd dla rolników. Tak się odwdzięczacie za poparcie rolników? – grzmiał na posiedzeniu sejmowej komisji rolników Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych. 

Będzie płot

Po raz kolejny wróciła sprawa budowy płotu na wschodniej granicy Polski, który ma nas zabezpieczyć przed zakażonymi dzikami z Białorusi i Ukrainy. Zdaniem resortu rolnictwa jego powstanie to kwestia czasu. 

– Jeżeli chodzi o ogrodzenie, dalej są przeprowadzane analizy ekonomicznej opłacalności i efektywności tego przedsięwzięcia. Ale właściwie decyzja została podjęta – przekonywała wiceminister Lech.   
wk
fot. wk
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 14:27