StoryEditor

Pierwsze ognisko ASF w południowych Niemczech

Jak potwierdził Instytut Friedricha Loefflera, na fermie świń w Badenii-Wirtembergii wybuchła epidemia ASF. To pierwsze ognisko pomoru w południowych Niemczech.
26.05.2022., 12:05h

Ognisko afrykańskiego pomoru świń wystąpiło na fermie świń w powiecie Emmendingen (Badenia-Wirtembergia). Tak wynika z danych Systemu Informacji o Chorobach Zwierząt Instytutu Friedricha-Loefflera. 

Według Systemu, główny obszar występowania afrykańskiego pomoru świń wokół dotkniętej chorobą fermy świń znajduje się w gminie Forchheim am Kaiserstuhl. Dzielnica Emmendingen leży zaledwie kilka kilometrów od Fryburga i granicy z Francją. Ognisko ASF w Badenii-Wirtembergii jest pierwszym w południowych Niemczech.

Co mówi Ministerstwo Rolnictwa Badenii-Wirtembergii o wybuchu ASF?

W międzyczasie Ministerstwo Żywności, Obszarów Wiejskich i Ochrony Konsumentów Badenii-Wirtembergii również potwierdziło wystąpienie ogniska afrykańskiego pomoru świń w powiecie Emmendingen w dniu 25 maja. Władze natychmiast podjęły wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF. Ministerstwo zwraca uwagę, że oprócz myśliwych i hodowców zwierząt, również społeczeństwo może w znacznym stopniu przyczynić się do zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Konferencja prasowa Ministerstwa jest planowana dzisiaj na godz. 12.00.

 

Aktualizacja 26.05.2022 godz. 15:00

Na konferencji prasowej minister rolnictwa Badenii-Wirtembergii Peter Hauk potwierdził wystąpienie ogniska choroby w stadzie świń domowych w powiecie Emmendingen. Według ministra Hauka, na fermie wolnowybiegowej w okresie od 19 do 25 maja padło 16 z 35 tuczników.

Dwa martwe zwierzęta zostały zbadane przez Biuro Dochodzeń Chemicznych i Weterynaryjnych (CVUA) we Freiburgu w celu ustalenia przyczyny śmierci. Początkowo podejrzewano zatrucie paszą. Wyniki badań laboratoryjnych wskazywały jednak na ASF, który został potwierdzony w środę wieczorem przez Instytut Friedricha-Loefflera (FLI). Z kolei, urząd powiatowy w Emmerdingen oficjalnie wykrył ognisko ASF wczoraj wieczorem i wybił wszystkie zwierzęta.

Na razie nie można jasno podać przyczyny wejścia wirusa do hodowli. Minister rolnictwa określił gospodarstwo, w którym wystąpiło ognisko choroby, jako wzorcowe, ściśle przestrzegające środków bezpieczeństwa biologicznego, posiadające podwójne ogrodzenie i śluzę higieniczną. Na początku przyszłego tygodnia zespół epidemiologiczny FLI uda się do Badenii-Wirtembergii, aby wesprzeć władze na miejscu w dochodzeniu. Hauk podkreślił jednak, że obecnie przyjmuje się, iż wejście to zostało spowodowane działalnością człowieka. Sekwencjonowanie genów przez FLI dostarczy teraz informacji na temat pochodzenia wirusa.

Władze wyznaczyły strefę zamkniętą o minimalnym promieniu 3 km wokół dotkniętego chorobą gospodarstwa oraz strefę nadzoru o promieniu co najmniej 10 km. Te strefy ograniczeń obejmują powiaty Emmendingen, Breisgau-Hochschwarzwald i Ortenaukreis. Odpowiedni dekret ogólny wejdzie w życie jutro rano. Środki ograniczające dotyczą dwóch gospodarstw z łączną liczbą 316 zwierząt w obszarze zapowietrzonym oraz 56 gospodarstw z łączną liczbą około 700 świń w obszarze zagrożonym po stronie niemieckiej. Strefa nadzoru rozciąga się również na Francję.

 

Oprac. na podstawie www.agrarheute.com i www.topagrar.com

Fot. Envanto Elements

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 22:51