Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Podejrzenie ASF w stadzie loch w Boguszynie w Wielkopolsce

Obrazek

Dzisiaj rano, jak grom z jasnego nieba gruchnęła nieoficjalna wiadomość o podejrzeniu afrykańskiego pomoru świń w miejscowości Boguszyn, w gminie Włoszakowice w woj. wielkopolskim w powiecie leszczyńskim. Zobacz szczegóły!

Anna KurekDorota Kolasińska1 czerwca 2022, 08:54

Z nieoficjalnych informacji, które otrzymaliśmy wynika, że w miejscowości Boguszyn w powiecie leszczyńskim pojawiło się podejrzenie wybuchu afrykańskiego pomoru świń. W gospodarstwie jest utrzymywanych 120-130 loch w cyklu zamkniętym

Pobrano próbki od padłych macior w celu wykluczenia zarażenia ASF, niestety pochodzące od dwóch loch były pozytywne. Z tego co udało nam się dowiedzieć, nie potwierdzono obecności wirusa w próbkach pobranych od prosiąt. Materiał do badań wysłano do laboratorium referencyjnego do Państwowy Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w celu potwierdzenia, wyniki będą najprawdopodobniej dzisiaj wieczorem. 

Rolnicy, których gospodarstwa znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie, szczególnie te zlokalizowane w promieniu 10 km od prawdopodobnego ogniska starają się wyprzedać świnie, zanim będą nałożone strefy. Pomiędzy podejrzeniem ogniska w Boguszynie, a zagłębiem w okolicach Lipna, gdzie w ubiegłym roku ASF przetrzebił rodzinne gospodarstwa, przebiega droga ekspresowa S5, która może stanowić nienaturalną barierę przed przemieszczaniem się dzików. Jednak należy pamiętać, że nie tylko one są rezerwuarem choroby. 

Czekamy na wyniki badań, będziemy informować na bieżąco o sytuacji. Wszyscy mamy nadzieję, że wyniki badań będą negatywne. 

Z najnowszych informacji wynika, że w Polsce do 1.06.22 wykryto 1045 przypadków ASF. Gmina Włoszakowice znajduje się obecnie w różowej strefie, a dokładnie 24.05 potwierdzono w okolicach Błotkowa k. Boguszyna na terenie leśnym ASF u padłej 50-kilogramowej samicy dzika. Dziwi fakt, że od znalezienia padłego dzika do potwierdzenia wyników badań minęły dwa tygodnie. 

dkol/ak

Fot. KurekPicture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)