StoryEditor

Rząd Morawieckiego z votum zaufania. A jaki ma program dla wsi?

Wyrównanie dopłat bezpośrednich do średniej unijnej, dalsza walka z ASF oraz inwestycje w infrastrukturę wiejską. Premier Matusz Morawiecki przedstawił program swojego rządu. Podczas głosowania niespodzianki nie było. Zdecydowana większość posłów opowiedziała się za udzieleniem nowemu - staremu rządowi votum zaufania.
13.12.2017., 10:12h
Mateusz Morawiecki przez ponad dwie godziny mówił o planach swojego rządu. Były też zapowiedzi dotyczące rolnictwa oraz terenów wiejskich.

– Polska wieś i rolnictwo to kolejny obszar, na którym skupimy naszą uwagę. Polska wieś i rolnictwo to bogactwo nie tylko dla nas, ale i dla całej Europy. Nasz rząd będzie zabiegał o odpowiedni budżet w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Taki budżet, który zapewni polskim rolnikom jednolite warunki konkurowania – wyrówna dopłaty do średniej unijnej – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Następnie kandydat na prezesa Rady Ministrów zapowiedział kontynuowanie walki z afrykańskim pomorem świń.

– Jest taki skrót, który może nie wszystkim coś mówi: ASF. Ale dla rolników i hodowców jest to bardzo ważna rzecz. Afrykański pomór świń to ogromne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej. I ta choroba idąca od Wschodu, która pustoszy Europę Środkową, przekroczyła już linię Wisły. Dlatego będziemy wdrażać takie środki aby ograniczyć jej rozprzestrzenianie się, aby ją zwalczyć – mówił Morawiecki. 

Mateusz Morawiecki zapowiedział również kontynuowania polityki ochrony polskiej ziemi oraz wspierania eksportu polskiej żywności na europejskie i światowe stoły pod polską marką. Nowy rząd będzie też wspierać unowocześnianie gospodarstw i przedsiębiorczości na wsi. 

– Zamierzamy inwestować w budowę infrastruktury, tej klasycznej: wodociągowej czy transportowej. Chcemy również doprowadzić szybki Internet do każdej polskiej gminy i szkoły. Zbudować więcej żłobków, wyremontować szkoły i zapewnić aktywne instytucje kultury – zapowiadał Mateusz Morawiecki.

Podczas debaty po expose posłowie zadawali nowemu premierowi pytania dotyczące spraw rolniczych. Szef sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko pytał m.in. o szykowany projekt ustawy likwidującej polską branże futerkową oraz zakazujący uboju rytualnego.

Czy dopuści Pan do uchwalenia ustaw likwidujących tysiące miejsc pracy oraz wprowadzających do polskiego budżetu miliardy złotych – pytał poseł Sachajko.

Opozycja dopytywała się również o afrykański pomór świń oraz żądała dymisji ministra Jurgiela.

– Panie premierze pytał Pan co to jest ASF. Zapraszam do siebie mogę wytłumaczyć, bo jestem lekarzem weterynarii. Powinien Pan wezwać ministra Jurgiela na dywanik i zapytać dlaczego mamy już 104 ogniska ASF. Takie nieudolne działania, które potwierdza w swojej informacji NIK, są wynikiem rządów ministra Jurgiela – mówiła Dorota Niedziela z Platformy Obywatelskiej.

– Prawo łowieckie, ASF, katastrofa organizacyjna w ministerstwie rolnictwa. Po golonkę do Berlina będziemy jeździć, a kotlet schabowy będzie w sferze marzeń. Futrzaki i norki do likwidacji. Trzecie miejsca na świecie, drugie w Europie. Pana stanowisko proszę – zwracał się z kolei bezpośrednio do premiera Morawieckiego poseł Zbigniew Ajchler z Platformy Obywatelskiej.      

Głosowanie bez niespodzianki

Podczas głosowania niespodzianki nie było. We wtorek tuż przed północą rząd Mateusza Morawieckiego uzyskał wotum zaufania. Za jego udzieleniem głosowało 243 posłów, przeciwko było 192. Nikt z posłów nie wstrzymał się od głosu.   wk
Fot. KPRM
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:45