StoryEditor

Trzy kolejne ogniska ASF! Na wschodzie i zachodzie nowe strefy!

Jeżeli ktokolwiek myślał, że afrykański pomór świń mamy za sobą... to niestety grubo się pomylił. Mamy już potwierdzone cztery ogniska ASF w tym roku, a kolejne czekają na potwierdzenie wyników. 
16.06.2023., 15:06h

Na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiły się dwie nowe, złowieszcze czerwone kropki, które wywracają normalne życie hodowców świń w tym obszarze, do góry nogami. Sugerują one, że w dwóch gospodarstwach oddalonych od siebie o 500 km wyznaczono nowe ognisko ASF w tym roku. Niestety to nie koniec, bo potwierdzone jest jeszcze kolejne. 

2. ognisko ASF w 2023
wyznaczono w woj. wielkopolskim w powiecie międzychodzkim w miejscowości Wielowieś. Jak wynika z nieoficjalnych informacji do likwidacji przeznaczono około 60 szt. zwierząt. 

3. ognisko ASF w 2023 wyznaczono w woj. lubelskim w powiecie radzyńskim w woj. lubelskim w miejscowości Grabowiec, w stadzie utrzymywano 109 świń w cyklu zamkniętym, trwa jego likwidacja. 

4. ognisko ASF w 2023 roku wyznaczono w dużym gospodarstwie w cyklu otwartym, gdzie utrzymywano 1200 szt. Gospodarstwo znajduje się w powiecie parczewskim w woj. lubelskim. 

Jak podaje Piotr Kicman, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Parczewie obszar zapowietrzony obejmie około 50 gospodarstw w okolicy. Obecnie ustalane są strefy. Wirus wrócił do chlewni po 5 latach. 

Niestety są podejrzenia również w innych gospodarstwach. ASF nadal jest w środowisku naturalnym, a wektorem są dziki. Do dzisiaj wykryto 1745 przypadków afrykańskiego pomoru u dzików. 

dkol/ksz
Fot. archiwum TAP

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 02:17