StoryEditor

Australia: pierwszy na świecie stek z niskoemisyjnej wołowiny

Australijska firma chce, jako pierwsza na świecie, wprowadzić na rynek steki z niskoemisyjnej wołowiny. Wodorosty w dawkach żywieniowych dla bydła mają zmniejszyć emisję metanu o ponad 80%.
31.08.2021., 17:08h
Jak poinformowało stowarzyszenie branżowe Meat and Livestock Australia (MLA), australijska firma FutureFeed zaserwowała niedawno pierwszy na świecie stek z niskoemisyjnej wołowiny. Pasza dla bydła została zmieszana z dodatkiem paszowym zawierającym wodorosty, co według firmy zmniejszyło emisję metanu o ponad 80%. Wykorzystano czerwoną algę Asparagopsis, która naturalnie niweluje powstawanie metanu w przewodzie pokarmowym bydła.

- To niesamowite widzieć przejście rozwiązania z nauki do rzeczywistości komercyjnej - MLA cytuje FutureFeed CEO, dr. Regana Crooksa.
- Produkowane steki są nowym, przyjaznym dla klimatu rozwiązaniem na rynku mięsnym - dodał. Według Crooks‘a, algi nie pozostawiły żadnych śladów w mięsie, a degustacja nie wykazała żadnego negatywnego wpływu na smak. 

Jednym z inwestorów FutureFeed jest australijski sklep spożywczy Woolworth. 
- Zainwestowaliśmy w FutureFeed, aby wspierać innowacyjne badania i rozwój - wyjaśniła menedżer Woolworth, Anna Speer. - Zrównoważony rozwój jest coraz większym priorytetem dla klientów, a firma jest zaangażowana we współpracę z australijskimi rolnikami i przemysłem, aby pomóc w zmniejszeniu emisji w całym łańcuchu sprzedaży. Wołowina wyprodukowana w ten sposób mogłaby potencjalnie trafić na półki sklepowe jeszcze w tym roku - dodała Speer. 

MLA zwróciło również uwagę na fakt, że pierwsze próby naukowe dodatku paszowego Bovaer, holenderskiego producenta DSM w australijskich gospodarstwach, były również obiecujące. W tych badaniach 20 sztuk bydła rasy Angus było karmionych różnymi ilościami Bovaer w typowej dawce pokarmowej dla opasów. Według MLA, przy najniższym wskaźniku uzyskano redukcję metanu o 60%, a przy najwyższym o 90%. Zwierzęta w badaniu miały średnie dzienne przyrosty i współczynniki wykorzystania paszy, które byłyby zgodne z oczekiwaniami branży. DSM przygotowuje się obecnie do wprowadzenia Bovaer na rynek australijski.

Jak skutecznie ograniczyć emisję metanu?


Do metod żywieniowych, które wpływają na skuteczną redukcję emisji metanu, które jednocześnie każdy hodowca może zastosować w swoim gospodarstwie, można zaliczyć, m.in.:
  • zwiększenie wydajności zwierząt,
  • zwiększenie koncentracji dawki pokarmowej przeżuwaczy,
  • zwiększenie wartości pokarmowej pasz objętościowych oraz poprawa strawności składników pokarmowych,
  • zastosowanie specjalistycznych dodatków żywieniowych modyfikujących fermentację w żwaczu,
  • efektywne gospodarowanie użytkami zielonymi, w tym zwiększenie udziału roślin motylkowych,
  • zwiększenie udziału pasz treściwych w dawce pokarmowej.


Fot. Twitter/MLA
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 06:43