StoryEditor

Blisko 20 mln strat z powodu wyłudzeń z ARiMR. Zatrzymano kolejnych 8 osób

CBA zatrzymało 8 osób, którym zarzuca się wyłudzanie środków unijnych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To już kolejne zatrzymania w tej sprawie. 
30.05.2018., 11:05h
Osoby, którym zarzuca się wyłudzanie środków unijnych, składali wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na polecenie Michała i Anny O. - prywatnych przedsiębiorców, których CBA zatrzymało w marcu br. To właśnie państwo O. byli faktycznymi beneficjentami przyznawanych dopłat.

Cały proceder trwający około 13 lat polegał na nielegalnym ominięciu przepisów przez tzw. sztuczny podział dużego obszaru gruntów gospodarstwa państwa O. na mniejsze, które tak naprawdę tylko na papierze należały do zatrzymanych osób. Takie manipulacje spowodowały, że kwota przyznanych dotacji była znacznie wyższa od tej, która byłaby przyznana na jeden duży, niepodzielony obszar gospodarstwa.

Według ustaleń CBA i prokuratury, w sprawie mogło dojść do szeregu przestępstw korupcyjnych, godzących w interes ekonomiczny państwa. Wnioski o dopłaty unijne, w których były nieprawdziwe dane, wprowadzały w błąd przedstawicieli ARiMR, doprowadzając tym sposobem do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o dużej wartości. Straty sięgają 10 mln złotych.

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie, wszystkim zatrzymanym osobom przedstawiła zarzuty wspólnego działania w porozumieniu w celu osiągnięcia wielkiej korzyści majątkowej.

To już kolejne zatrzymania przez rzeszowskich funkcjonariuszy CBA. W samym marcu zatrzymano 7 osób, które zajmowały się wyłudzaniem unijnych dopłat. Straty wyniosły tam 9 mln złotych, a po nowych zatrzymaniach mogą one wzrosnąć do nawet 20 mln złotych.mm, Źródło: CBA
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 00:31