StoryEditor

Brexit – przygotujmy się na najgorsze

Dyskusja na temat ewentualnego Brexitu trwa od dawna. Pojawiły się dość zaskakujące propozycje dla europejskich państw w razie czarnego scenariusza – twardego Brexitu. Czy Brexit wpłynie na sektor mleczarski?  
25.09.2019., 09:09h
Trwająca od wielu miesięcy przewrotna i dość nużąca dyskusja na temat Brexitu obecnie przybrała na sile – kolejna decyzja zapadnie 31 października br. Większość dotychczasowych teorii była palcem po wodzie pisana i nikt nie brał na serio ryzyka, o którym mówią eksperci, gdyż definitywne podpisanie umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przekładano wielokrotnie. To, że Brexit wpłynie na europejski sektor mleczarski jest pewne, ale w jakim stopniu – trudno ocenić nawet specjalistom.

Wiele krajów europejskich m.in. Francja, Włochy, Irlandia czy Niemcy przygotowują się do czarnego scenariusza – nadpodaży surowca i spadku cen mleka. O tych zagadnieniach dyskutowano podczas XVII Międzynarodowego Forum Mleczarskiego w Serocku. 

Łagodzenie skutków


– 20% naszego eksportu jest kierowane na rynek brytyjski, jeżeli 31 października Wielka Brytania wyjdzie z UE, zostaną nałożone 32-proc. taryfy na masło, 13-proc. na sery i na inne produkty mleczarskie. Obecnie Europa zredukowała eksport do Wielkiej Brytanii o około 10% – mówił Alo Duffy, przewodniczący Grupy Zadaniowej COPA-COGECA ds. Brexitu z Irlandii. Wielka Bryt...
Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 20:36