StoryEditor

Ceny bydła nieco w górę

Jak wynika z naszej sondy, w niewielkim stopniu wzrosło zapotrzebowanie na bydło. Niektóre zakłady deklarują nieco wyższą cenę.
12.10.2018., 14:10h
Zgodnie z deklaracją zakładów przetwórczych, którą uzyskaliśmy w naszej cotygodniowej sondzie, za byki ras mięsnych można było uzyskać 8 zł/kg wagi żywej i 13,6 zł/kg (wg masy poubojowej). Niektóre zakłady poinformowały nas też o podwyżki ok. 0,5 zł/kg wagi żywiej w przypadku byków rasy hf. Nieco więcej płacono też za krowy hf, tj. ok. 0,1–0,2 zł/kg (wg masy poubojowej).
 
Ten trend zdają się potwierdzać ogólnokrajowe dane. Według MRiRW, na przełomie września i października, za bydło ogółem oraz byki do 24 miesięcy producenci otrzymywali w skupach odpowiednio przeciętnie 6,72 zł/kg oraz 7,44 zł/kg wg wagi żywej. Z kolei krajowe zakłady zbywały ćwierćtusze wołowe średnio po 13,81 zł/kg, tj. o blisko 1% i 2% drożej niż odpowiednio przed miesiącem i rokiem. To potencjalnie wynik większego popytu na wołowinę, który mógł wpłynąć na poprawę eksportu o 3% do 285 tys. ton (w ekwiwalencie tusz).
 
Tymczasem, według krótkoterminowych prognoz KE, produkcja wołowiny netto w 2018 r. ma wynieść 8 mln t, tj. o 1,6% więcej niż w 2017 r, zaś dostawy w 2019 r. mają ulec swego rodzaju stagnacji. Wszystko przez suszę, która skłoniła pro...
Pozostało 19% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 07:19