StoryEditor

Co będzie z brytyjskim mleczarstwem po Brexicie?

Jakie wyzwania stoją przed brytyjskimi producentami mleka? Czy skorzystają na wyjściu z UE? A może więcej stracą?
26.10.2017., 13:10h
Dairy UK, brytyjska organizacja zrzeszająca producentów mleka, kooperatywy, przetwórców i sprzedawców opublikowała raport na 2017 r., “White Paper”. Autorzy raportu szczegółowo pochylają się nad potencjalnymi korzyściami i zagrożeniami wynikającymi z Brexitu dla sektora mleczarskiego w Wielkiej Brytanii.


Organizacja uważa Brexit za jeden z najważniejszych problemów postawionych przed mleczarstwem od kilku pokoleń. White Paper określa, jak Brexit może wpłynąć na sektor, który zatrudnia ponad 70 tysięcy osób, a jego obrót wynosi około 28 miliardów funtów.

Jakie wyzwania generuje Brexit?

Jedną z perspektyw producentów mleka, jaką przedstawiono w raporcie, jest wzrost światowego zapotrzebowania na mleko i jego przetwory. 
Co do Bexitu, Dairy UK pochyla się nad następującymi problemami:
  • Kontynuacja wymiany handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską, bez względu na taryfy lub ich brak, oznacza możliwość eksportu i rozwoju. Brak umów handlowych zaszkodzi zarówno eksportowi, jak i wewnętrznemu rynkowi;
  • najgorsze, co może się wydarzyć, to powrót do zasad WTO - Światowej Organizacji Handlu;
  • wydłużony, przeprowadzony bez pośpiechu okres przejściowy da mleczarstwu brytyjskiemu możliwość zaadaptowania zmian i korzyści płynących z Brexitu;
  • dostęp do wykształconej i fizycznej siły roboczej jest kluczowy, jej brak wpłynie na wzrost kosztów produkcji;
  • farmerzy z Wysp nie powinni znaleźć się w gorszej sytuacji niż ich europejscy sąsiedzi.
Z punktu widzenia przemysłu, raport mówi przede wszystkim o zwiększonym zapotrzebowaniu na mleko na całym świecie i pozytywnych trendach cenowych. Dairy UK wzywa rząd do współpracy z przetwórcami, by razem szukać nowych rynków dla rodzimych produktów. 

Konsumenci podporą przemysłu

Chociaż Brexit stawia przed mleczarzami wiele problemów, to wsparciem okazują się konsumenci. W wielkiej Brytanii nadal jest ogromny popyt na produkty mleczne, mimo napływu roślinnych alternatyw i ruchu anty-mleczarskiego. Co więcej, 87% konsumentów spożywa mleko krowie, 94% dorosłych Brytyjczyków kupuje ser a 78% jogurty i twarogi. Ostatnie badania wskazują, że zapotrzebowania cały czas rośnie. 
- Raport pokazuje, że miłość konsumentów do produktów mleczarskich pozostaje niezmienna - mówi prezes Dairy UK, Paul Vernon - Musimy zapewnić produkcję na kolejne pokolenia. Brexit jest gigantycznym wyzwaniem. Jeśli będzie przeprowadzony odpowiednio, może przynieść nam niezliczone korzyści jeśli chodzi o rozwój i eksport. Jeśli zawiedzie, konsekwencje będą bardzo daleko idące. Zarówno sektor mleczarski, jak i rząd Wielkiej Brytanii i UE muszą zabezpieczyć przemysł. Aby to osiągnąć, musimy współpracować.


W raporcie przedstawiono nie tylko problemy mleczarstwa, ale i pobocznych dziedzin, takich jak żywienie, trendy konsumenckie, przetwórstwo, utrzymanie zwierząt, dobrostan i zdrowie a także dbałość o środowisko. 
Tak duży sektor jak mleczarski ma wiele powodów do niepokoju, ale jak mówią przedstawiciele Dairy UK, wszystko ma swoje plusy i minusy.
- To przed konsumentami odpowiadamy za jakość naszych produktów - mówi Judith Bryans z Dairy UK - Ale jesteśmy im bardzo wdzięczni za ogromne i ciągłe wsparcie.

al na podst. dairysite
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 08:47