StoryEditor

Duże gospodarstwo mleczne na Warmii i Mazurach czeka na nowego właściciela. Ile kosztuje?

Produkcja roślinna na ponad 470 ha łącznie z dzierżawami i 400 krów mlecznych - tak w skrócie można opisać gospodarstwo w Rydzówce na Warmii i Mazurach, które aktualnie jest na sprzedaż. 
06.02.2023., 16:02h
Jak poinformowała nas Monika Banasiak z firmy Brown & Co, która specjalizuje się w transakcjach na rynku nieruchomości rolnych oraz restrukturyzacji przedsiębiorstw branży agro, prowadzą sprzedaż kolejnego dużego gospodarstwa, tym razem specjalizującego się w produkcji mleka.

Gospodarstwo zlokalizowane w Rydzówce w województwie warmińsko-mazurskim zostało założone w 1997 roku przez duńskiego przedsiębiorcę, który był również właścicielem firmy produkującej w tamtych czasach popularną margarynę Masmix. W jego skład wchodzi 478 ha upraw, z czego 418 ha jest własnością, a 60 ha stanowi ziemia dzierżawiona od Skarbu Państwa na kolejne 8 lat. Produkcja roślinna skupia się na produkcji paszy dla zwierząt gospodarskich. Główne uprawy to kukurydza, trawa, lucerna, a obecnie także jęczmień.

Na fermie pod Pasłękiem jest ok. 900-950 zwierząt, z czego blisko 400 sztuk to krowy mleczne o bardzo wysokim profilu genetycznym, które pierwotnie zostały sprowadzone z Danii. Średnioroczna produkcja mleka na krowę w tym gospodarstwie to ponad 11 tys. kg. Warto podkreślić, że stado znajduje się pod oceną Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka i znajduje się w czołówce pod względem wielkości produkcji w kraju.

- Zwierzęta utrzymywane są w sześciu oborach. Trzy budynki to obory dla krów dojnych, jedna przeznaczona jest dla jałówek i starszej młodzieży, jedna dla cieląt a ostatnia dla krów zasuszonych i izolowanych. Dla najmłodszych cieląt przygotowanych jest 20 budek typu igloo - podaje Monika Banasiak.

Oprócz ziemi uprawnej i zwierząt gospodarskich, na stanie gospodarstwa znajduje 46 maszyn.

Inwestycje jakie zostały dokonane w ostatnim czasie w tym gospodarstwie mlecznym to m.in. modernizacja hali udojowej, zakup samozbierających przyczep, czy renowacja dachów w oborach.

No i teraz najważniejsze - czyli cena. Jak podaje reprezentatka firmy Brown & Co, gospodarstwo sprzedawane jest w całości jako udziały w spółce zagranicznej lub zakup gruntów przez rolnika indywidualnego. Cena to 32 mln złotych. 

Źródło i fot.: Brown & Co
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 13:11