StoryEditor

Wiceminister Kołakowski na IX Forum Sektora Wołowiny: Chów bydła ma być podstawą polskiego rolnictwa

Wołowina ma kluczowe znaczenie i jest sztandarowym produktem eksportowym – podkreślał podczas IX Forum Sektora Wołowiny wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski, który zastępował Henryka Kowalczyka. W jego ocenie polskie mięso wołowe ma wysokie walory smakowe i jest poszukiwane na różnych rynkach: Bliskiego Wschodu, Azji, Zatoki Perskiej, czy Azji Południowo-Wschodniej. Wiceszef MRiRW podkreślał, że to chów bydła ma być podstawą polskiego rolnictwa, bo sama produkcja roślinna nie zapewni właściwego bytu ekonomicznego gospodarstwom rolnym.
27.01.2023., 14:01h

Wiceminister Kołakowski, podczas IX Forum Sektora Wołowiny, zaznaczył ogromne znaczenie sektora rolnego, jakim jest chów zwierząt.

— Szanowni Państwo, hodowla bydła chciałby się powiedzieć Polska bydłem i drobiem stoi. Chów zwierząt jest tą dziedziną, która ma dać stabilizację polskiemu rolnictwu. W tym kierunku muszą budowane być programy hodowlane, polityka rządu oraz podejmowane działania szczególnie w obecnej trudnej sytuacji geopolitycznej — powiedział Lech Kołakowski.

Polska ma zapewnione bezpieczeństwo żwynościowe

Agresja Rosji w kierunku Ukrainy ma swój wpływ między innymi na przerwanie łańcuchów dostaw, czy znaczne wzrosty kosztów żywności na giełdach światowych. Polskie rolnictwo znalazło się w trudnej sytuacji, ale jak zostało podkreślone podczas przemówienia. Polska ma zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe.

Relacja z IX Forum Sektora Wołowiny

— Jest to też szansa dla polskiego rolnictwa. Chcę przez to powiedzieć, że poza zaspokojeniem własnych potrzeb żywnościowych, eksportujemy rocznie za ponad czterdzieści miliardów euro polskiej żywności. W tym 73% trafia do państw Unii Europejskiej, a pozostała ilość na pozostałe szerokości geograficzne, na inne kontynenty, na rynki i to na dobre rynki — zaznaczył Kołakowski.

Jak sektor mięsny kształtuję się w statystykach?

  • W 20222 roku liczebność pogłowia krów, zmniejszyła się o 7,6%, a pozostałego zwiększyła o 3%.
  • Bydła mlecznego jest natomiast o 2% mniej. W tym samym czasie pogłowie krów matek wynosiło 135 tys. sztuk i było, aż o 141 tysięcy sztuk mniejsze. To 50% mniej niż w czerwcu 2021 roku.
  • Pierwsze półrocze ubiegłego roku, produkcja żywca wołowego - 516 tys. ton, to o 12,5% mniej niż rok wcześniej.
  • Instytut Ekonomiki Rolnictwa szacuje, że produkcja żywca wołowego, w tym czasie w roku 2023 wynieść ma 973 tysiące ton i będzie tym samym o 1% wyższa niż 2022 roku.

Które kierunki eksportowe mają znaczenie dla polskiej wołowiny? Azja kierunkiem przyszłości?

Patrząc na eksport polskiej wołowiny, szczególne znaczenie mają Włochy, Niemcy, Francja, Holandia, Izrael, Wielka Brytania.

— Mówiąc o produkcji wołowiny, musimy mówić o rynku chińskim, wietnamskim, filipińskim. Wskazałem Państwu kierunek Azji, jako kierunek przyszłościowy dla polskiej hodowli — dodał Lech Kołakowski.

Jak zachęcano rolników do stosowania praktyk hodowlanych?

Szczególne wyróżnienie należy się działaniu: Dobrostan zwierząt, który realizowany był w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Od roku 2020 w ramach PROW 2014-2020, działanie Dobrostan zwierząt, miało i dalej ma na celu zachęcenie rolników do stosowania odpowiednich praktyk hodowlanych. O wsparcie finansowe mogli ubiegać się rolnicy, którzy utrzymywali świnie, krowy czy owce. Działanie to polegało na rekompensacie rolnikom kosztów związanych z utrzymaniem zwierząt, z zastosowaniem podwyższonych standardów. Płatności te nie mogły jednak uwzględnić kosztów inwestycji, związanych ze zmianą warunków utrzymania zwierząt.

Czytaj także: Komisarz Wojciechowski na IX Forum Sektora Wołowiny: Wzrost importu z Ukrainy w skali całej Unii Europejskiej jest rzeczą dobrą, zwłaszcza dla hodowców

— W ramach planu strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027, planuje się kontynuowanie wsparcia dla Dobrostanu zwierząt zapoczątkowanego w 2020 roku. W ramach PROW 2014-2020 wsparcie to będzie realizowane w działaniu Ekoschematy Dobrostan zwierząt. Jest to pierwszy filar Wspólnej Polityki Rolnej, w którym będą mogli uczestniczyć hodowcy świń, bydła, owiec, kóz, koni i indyków — dodał wiceminister.  

Wsparcie polskiej hodowli będzie gwarantować stabilizację i byt ekonomiczny gospodarstw

Obecnie uzgadniania jest z Komisją Europejską zmiana planu strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023 - 2027, dotycząca Interwencji w Ekoschematach Dobrostan zwierząt. Proponowane wymagania:

  • Wymogi odnoszące się do danej grupy zwierząt, dotyczące wszystkich zwierząt tej grupy utrzymywanych w gospodarstwie rolnym.
  • Rolnik realizujący interwencje dotyczącą dobrostanu, zobowiązany jest do odbycia jednorazowego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków (obowiązywać ma od 2024).
  • Rolnik musi posiadać plan poprawy dobrostanu zwierząt (dotyczy świń i bydła).
— Szanowni Państwo można by przedstawiać wiele informacji i statystyk, ale nade wszystko działaniem polskiego rządu, działaniem Ministerstwa Rolnictwa jest wsparcie polskiej hodowli. Wsparcie polskiej hodowli będzie gwarantować stabilizację i byt ekonomiczny gospodarstw — zakończył wiceminister Kołakowski.


Bernat Patrycja
fot. DK
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 06:52