Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Farma dairy XL – krowa w centrum uwagi

Obrazek

Duże farmy – powyżej 500 krów to zupełnie inna codzienność i wyzwania. Jak im sprostać, jak zarządzać dużym stadem dyskutowali hodowcy-praktycy oraz zaproszeni goście na konferencji zorganizowanej przez Lely pod patronatem naszej redakcji.

 

dr Mirosława Wieczorek7 grudnia 2022, 12:25

Zmienia się świat, zmieniają się wyzwania – rośnie liczba ludności, społeczeństwo staje się coraz bardziej wymagające. Zmieniają się więc i perspektywy prowadzenia rentownych gospodarstw produkujących mleko. Hodowcy krów mlecznych borykają się także ze skutkami spadku dostępności wykwalifikowanych pracowników w całym łańcuchu dostaw, którego w coraz większym stopniu dotyka presja cenowa.

Duże gospodarstwa produkujące mleko mają przed sobą te i liczne inne wyzwania. Wraz z powiększaniem się gospodarstwa w coraz mniejszym stopniu chodzi o powielanie procesów, cięższą pracę czy zwiększanie skali produkcji. Liczy się efektywne korzystanie z coraz mniejszych zasobów (np. wody), przy jednoczesnej konieczności utrzymania wykwalifikowanego personelu i dostosowania produkcji do obowiązujących regulacji prawnych.


Farma XL a gospodarstwo rodzinne różnią się  przede wszystkim skalą produkcji i liczbą pracowników oraz ich kwalifikacjami (zootechnicy, weterynarze w dużej farmie, właściciel/rodzina w gospodarstwie rodzinnym). Nie różni ich podejście do zwierząt – w jednym i drugim systemie to krowa jest najważniejsza.


Rozwiązania dla obór firmy Lely skupiają się na koncepcji wolnego ruchu krów. Nie tylko krowy zyskują dzięki niemu więcej swobody. Również hodowcy korzystają z większej elastyczności w zakresie codziennych czynności, pracują bowiem bardziej wydajnie, z mniejszym wysiłkiem. System łączy procesy i właściwie sam zarządza stadem.


 

Od 1992 kiedy to firma wypuściła na rynek pierwszego robota, Lely zmierza w kierunku pełnej automatyzacji. Obecnie może pochwalić się ponad 40 tys. sprzedanych robotów (2 mln krów dojonych), na 48 rynkach świata. W 2010 roku otworzył się oddział działający na wschodzie Europy – Lely East, którego zasięg obejmuje 6 krajów, m.in. Polskę. W tym czasie sprzedało on 1100 robotów, z czego ponad 500 na rynku polskim.


mw
Fot. Wieczorek


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)