StoryEditor

Forum Rolników i Agrobiznesu: spotkanie wśród praktyków

Od pomysłu do realizacji: na jakie rozwiązania warto postawić w nowych oborach? – takie pytanie będzie można zadać bezpośrednio finalistom naszego konkursu „Obora na medal” podczas Forum Rolników i Agrobiznesu.
18.11.2022., 15:11h

Planujesz inwestycję? Chcesz postawić na praktyczne rozwiązania i komfortowe warunki, ale z drugiej strony boisz się wysokich kosztów? Przyjdź i spotkaj się z nami na Forum Rolników i Agrobiznesu, gdzie będziemy rozmawiali m.in. z finalistami naszego konkursu „Obora na medal”. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo wspomniani praktycy utrzymują stada od nieco ponad 40 do ponad 300 krów.

Będzie można posłucha i zobaczyć najważniejsze rozwiązania m.in. w oborze Moniki i Piotra Przychodzkich z woj. kujawsko-pomorskiego, którzy starą oborę uwięziową zamienili na… halę namiotową. Hodowcy wykazali się duża pomysłowością i determinacją, by w relatywnie taniej oborze zapewnić zwierzętom doskonałe warunki mikroklimatyczne i komfort, poprawić zarządzanie stadem i szeroko rozumianą profilaktykę, a przy tym zmniejszyć pracochłonność obsługi krów. Jak to się udało?

Kolejny nasz prelegent znaczną część swojego wystąpienia poświęci zapewne ruchowi kierowanemu krów w oborze. Czy z perspektywy czasu inwestycja w dodatkowe bramki selekcyjne była uzasadniona? Maciej Gołębiewski, którzy przyjedzie na nasze forum z woj. podlaskiego – bo o nim mowa – opowie też m.in. o sposobach na efektywne gospodarowanie powierzchnią w oborze. Znalazł on bowiem miejsce na obszerną porodówkę, ale też magazyn na niezbędne środki do produkcji i maszyny. To pomysł, który może zainteresować hodowców planujących obory w pewnej odległości od siedliska.

Z jeszcze dalszego regionu Polski, bo aż z woj. świętokrzyskiego na nasze Forum przyjedzie Krzysztof Sałapa, hodowca i lekarz weterynarii, który wraz z ojcem Robertem i bratem Bartłomiejem zaplanowali i zrealizowali oborę na ponad 300 krów, która aż kipi od rozwiązań skierowanych na dobrostan. Krowy mają w niej przede wszystkim dożą swobodę i świeże powietrze związane z dużymi otworami nawiewnymi w podłużnych i szczytowych częściach obory. Do tego nowoczesne systemy: zarządzania stadem, usuwania nieczystości, doskonale wyposażoną halę udojową z poczekalnią, nietypowo umiejscowione poidła oraz obszerne centrum obsługi zootechniczno-weterynaryjnej.

Chcesz poznać więcej szczegółów na temat wspomnianych obór i zapytać o detale podczas ich budowy? Nie może Cię zabraknąć 29 listopada na Forum Rolników i Agrobiznesu na Sali Ziemi w Poznaniu. Pamiętaj, przy rejestracji zaznacz „Sesja Mleko”. Zapisy pod adresem: forum.topagrar.pl

mj


 

 

 

 

 

Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 03:10