StoryEditor

GIW – Ukraina zniosła ograniczenia importowe

29.03.2019., 12:03h

Główny Lekarz Weterynarii w komunikacie z dn. 29 marca 2019 r. poinformował o zniesieniu czasowego ograniczenia importu wołowiny, bydła i przetworów mięsnych przez władze Ukrainy. Zakaz trwał lekko ponad miesiąc.

Główny Lekarz Weterynarii po wprowadzeniu zakazu informował, że będzie prowadził rozmowy ze stroną ukraińską, aby tamtejsze władze zniosły ograniczenia, ponieważ pojedynczy przypadek, atypowej formy BSE nie wpływa na status epidemiologiczny Polski, jako kraju wolnego od gąbczastej encefalopatii bydła. 

Z komunikatu wynika, że w dn. 28 marca 2019 r. służba weterynaryjna Ukrainy przekazała do Głównego Inspektoratu Weterynarii decyzję z dn. 26 marca, zgodnie z którą zniesione zostały ograniczenia importowe wprowadzone przez władze Ukrainy z powodu wykrycia atypowego przypadku BSE w województwie dolnośląskim. Restrykcje importowe dotyczyły bydła, pochodzących od niego produktów oraz surowców.

Natomiast decyzja o zakazie importu wynikała z komunikatu " w dn. 25 lutego 2019 r. Ambasada RP w Kijowie przekazała do Głównego Inspektoratu Weterynarii decyzję władz Ukrainy z dn. 15 lutego 2019 r. dotyczącą wprowadzenia ograniczeń importowych dla Polski, w związku z wykryciem atypowego przypadku BSE w województwie dolnośląskim". 

oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. maj 2024 17:51