StoryEditor

Holandia inwestuje w biogaz

Koncern FrieslandCampina i jego kooperatywa Jumpstart otrzymała od holenderskiego rządu dofinansowanie dla 103 systemów fermentacyjnych dla gnojowicy zainstalowanych na fermach mlecznych. 
16.09.2017., 12:09h

Wsparcie od rządu

Holenderski minister gospodarki, Henk Kamp, przyznał 130 milionów euro dofinansowania na program SDE - zachęcający do otrzymywania energii ze źródeł odnawialnych i dotację dla kooperatywy Jumpstart na instalację 103 systemów mono fermentacji gnojowicy na fermach bydła mlecznego.


Fundatorem kooperatywy Jumpstart jest FrieslandCampina, producent produktów mlecznych i żywności pochodzenia mlecznego. Koncern dzięki tej inicjatywie chce przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla i rozwoju neutralnego dla środowiska do 2020 roku.
Jumpstart obecnie skupia 68 kandydatów na członków kooperatywy. Ci farmerzy są pierwszymi spełniającymi wymogi programu SDE i dotacji, która teraz stanie się rzeczywistością.


Dalej fundusze będą rozdawane w takiej kolejności, w jakiej zgłoszą się kolejni kwalifikujący się członkowie. 
Obecnie w programie korzysta się z różnego rodzaju fermentatorów, w zależności od wielkości gospodarstwa.
Aby zagwarantować farmerom, że działanie całego systemu spełni ich oczekiwania technologiczne i ekonomiczne, tylko na kilku gospodarstwach zostaną zainstalowane fermentatory, żeby stwierdzić, jak system się sprawdzi.
Następne gospodarstwa zostaną podłączone w kolejnych miesiącach, aż do lata 2018 roku. Koncern zapewnił, że nie tylko członkowie FrieslandCampina mogą wziąć udział w tej niezależnej kooperatywie, ale wszyscy holenderscy hodowcy krów mlecznych mogą się przyłączyć. 

Zielona energia

Fermentacja gnojowicy przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych na dwa sposoby. Po pierwsze redukuje produkcję metanu, a po drugie produkuje “zieloną” energię.
Oprócz tego, że wyprodukowana energia zasili całe gospodarstwo, jej nadwyżki zostaną odebrane i użyte do działania mleczarni i biur FrieslandCampina na terenie Holandii.


Spodziewany spadek emisji gazów cieplarnianych, przy 103 działających biogazowniach to 70 tysięcy ton dwutlenku węgla. To tak, jakby na drogach było o 31 tysięcy samochodów mniej, lub zamontowano 670 tysięcy paneli słonecznych.

Klimatycznie neutralna do 2020

Koncern mleczarski skupia się na tym, by do 2020 w pełni rozwinąć systemy klimatycznie neutralne, czyli nie szkodzące środowisku, a także by przyszłe pokolenia mogły korzystać z energii wytworzonej przez naturę. Dlatego firma inwestuje w zrównoważony rozwój, nie tylko swój ale i całej kooperatywy. 
Głównym celem jest neutralny dla klimatu rozrost spółki, jak również zmniejszenie zużycia wody, materiałów kopalnych czy węgla i ropy.


Do 2020 roku koncern chce zapewnić energię odnawialną przez cały łańcuch produkcyjny, od gospodarstwa, aż do linii produkcyjnej. Dlatego oprócz systemów fermentacyjnych, FrieslandCampina włączył się w inicjatywę instalowania paneli słonecznych, energii geotermalnej i oszczędzania energii.
al 
źródło i fot: FrieslandCampina
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 21:25