Ile kosztują wyroby i mięso bezpośrednio od rolników?

Inflacja dotyka każdy dział gospodarki w kraju. Koszty produkcji także rosną. Czy w gospodarstwach, gdzie sprzedawane i wytwarzane są wędliny i mięso obserwujemy wzrost kosztów produkcji i cen? Zapytaliśmy rolników, jak wygląda sytuacja.
Jednak są i tacy, którzy traktują RHD, jako dodatkowe źródło dochodu i przy obecnych kosztach nie opłaca się przetwórstwo i sprzedaż mięsa, więc np. świnie sprzedają w skupie.
Wzrost kosztów produkcji uderza w hodowców bydła
Firma oprócz hodowli prowadzi sprzedaż internetową mięsa bezpośrednio do klienta za pomocą witryny beefshop.pl, oraz lokal gastronomiczny BEEFShop&Grill, który znajduje się w kompleksie Fort 8 na warszawskim Ursynowie koło SGGW, gdzie każdy może zjeść porządnego steka i kupić wołowinę kulinarną pochodzącą z ich gospodarstwa.

Mimo wzrostu kosztów i wahań cenowych Gospodarstwo Hereford Warmia będzie w kolejnych latach zwiększać pogłowie bydła oraz sprzedaż bezpośrednią. Całe gospodarstwo jest prowadzone metodami ekologicznymi, a od 2 lat stopniowo przekształca zarządzanie w kierunku gospodarstwa regeneratywnego. Skutkiem tego jest opas wolców bezpośrednio na pastwisku bez żadnej paszy dodatkowej. To przekłada się na wyższą jakość i nie ma co ukrywać dużo niższe koszty. Oprócz mięsa spółka sprzedaje również jałówki hodowlane jednak ze względu na powiększanie stada ich dostępność jest ograniczona.
Wołowina przez internet?
Niektórzy rolnicy sprzedają swoje wyroby i mięso przez internet m.in. przez stronę lokalnyrolnik.pl. Tam znajdziemy wołowinę w wyrębach kulinarnych - mięso świeże, nie sezonowane. Ceny także poszły w górę. Średnie ceny poniżej:- szponder wołowy z kością 28 zł/kg
- łopatka wołowa 37 zł/kg
- Udziec wołowy 40 zł/kg
- Mielona wołowina z rasy highand 49 zł/kg
- Polędwica wołowa 170-200 zł/kg (w zależności o rasy)
- Rostbef wołowy z kością 34 zl/kg
- Rostbef wołowy bez kości 69 zł/kg
- Łata wołowa 57 zł/kg
- Pręga wołowa 34 zł/kg
Na razie wstrzymujemy produkcję wyrobów i sprzedaż
Magdalena Danowska z mężem Jackiem prowadzą gospodarstwo rolne Danówka, gdzie zajmują się produkcją żywca wieprzowego na niewielką skalę (6 macior i 60 tuczników). Zwykle ubijali trzodę w rzeźni i obierali półtusze, sprzedawali mięso i wyroby w ramach RHD. Obecna sytuacja zmieniła sposób prosperowania gospodarstwa, bo opłacalność produkcji jest obecnie n takim samym poziomie.
- W związku ze wzrostem cen żywca wieprzowego w skupie musielibyśmy ceny produktów podnieść o 30%, żeby to się kalkulowało. Nie robimy tego, bo kiełbasa, żeby zachować opłacalność produkcji musiałaby kosztować 43 zł/kg. Więc będziemy po prostu sprzedawać żywiec - mówi Magdalena Grabowska. Podkreśla również, że mocno podrożały środki produkcji.
- Teraz, gdy sprzedamy żywiec, to wyjdziemy na to samo, kiedy produkowaliśmy wyroby przed podwyżkami. Ograniczymy pracę, mamy małe dzieci w domu, więc będzie trochę więcej czasu - mówi właścicielka Danówki. Zaznacza, że do Rolniczego Handlu Detalicznego na pewno wrócą, kiedy dzieci będą większe lub spadną znów ceny żywca i bardziej będzie się opłacało produkować wędliny.
Ostatnie wędliny wytwarzali w styczniu lub lutym. Teraz ceny produktów wykorzystywanych do produkcji wędlin także mocno poszły w górę.
Ceny wieprzowiny i wyrobów
Żywiec wieprzowy w skupie hodowcy sprzedają za około 8 zł/kg w wadze żywej. Ceny wieprzowiny także poszły w górę, ze względu na wyższy koszt pasz i środków produkcji.- Łopatka wieprzowa 40 zł/kg
- Szynka wieprzowa 35-40 zł/kg
- Schab wieprzowy 45 zł/kg
- Karkówka wieprzowa 40 zł/kg
- Kiełbasa swojska 40- 60 zł/kg
- Kaszanka 26-35 zł/kg
Sprzedaż jaj od gospodarzy
We wrześniu na targowiskach jajka od kur z wolnego wybiegu można było kupić od 70 gr do 1,3 zł za sztukę. Za jaja ekologiczne zapłacimy nawet powyżej 2 zł/szt. Jaja kur zielononóżek kosztują około 1,7-1,8 zł/szt. Ceny niższe zwykle proponują więksi producenci, inaczej jest w gospodarstwach i chowie przydomowym.
- Ceny paszy mocno poszły w górę, dwa lata temu 25 kg paszy pełnoporcjowej kosztował 39-45 zł, teraz trzeba za nią zapłacić 70-80 zł. To jest wzrost prawie dwukrotny. Dwa lata temu sprzedawaliśmy jajka za 1 zł/szt., teraz za 1,5 zł/szt.. Wystarczy to przeliczyć. Jeżeli kura dziennie pobiera około 150-200 g paszy pełnoporcjowej to koszt dzienny wynosi około 65-70 gr. Jednak trzeba pamiętać, że do tego dochodzi wzrost kosztów energii i innych dodatków, które dostają, jak chociażby jakieś mieszanki mineralne i warzywa - tłumaczy gospodyni, z powiatu sokołowskiego. Utrzymuje 30-40 kur, a zarobek z jaj traktuje jako dodatek do emerytury.
Sprawdziliśmy też, ile kosztują inne produkty od rolników wprost z gospodarstwa - mleko, sery, owoce i warzywa sezonowe.
dkol
Fot. Kolasińska/Envato Elements