StoryEditor

Zabraknie pasz zimą, hodowcy będą likwidować stada

Tegoroczna sucha i słoneczna pogoda nie rozpieszczała łąk i pół w UE przez kilka ładnych miesięcy. Niestety, efekty bardzo mocno odczują hodowcy zwierząt gospodarskich, przez ograniczony dostęp do pasz lub ich wysokie ceny.
08.09.2022., 15:09h

Ten rok jest wyjątkowy pod względem suszy. Ponad połowa unijnych państw doznała klęski suszy, zebrała niższe i gorszej jakości plony niż rok temu. Szacuje się, że zbiory zbóż (spadek o 4%) i nasion oleistych oraz kukurydzy (13,7%) w UE będą znacznie niższe niż zakładano. Na dodatek łąki także nie obrodziły, przez długotrwały okres pozbawiony opadów. Niektórzy hodowcy zdążyli zebrać jeden pokos traw z przeznaczeniem na sianokiszonkę lub siano. Najgorzej sytuację odczuła Portugalia, Włochy, Hiszpania, Francja, Irlandia, Belgia, Luksemburg, Czechy, Słowacja i Chorwacja, ale i w Polsce plony nie były tak wysokie jak zakładano. W niektórych regionach kukurydza wysychała na pniu już miesiąc temu, a rolnicy zamiast na ziarno zbierali ją na kiszonkę o bardzo słabej zawartości składników pokarmowych.

Żywienie zwierząt będzie drogie

Jak zaznaczył przedstawiciel KE Michael Scannell przed Komisją Rolnictwa Parlamentu Europejskiego 31 sierpnia w tym kontekście, ogromnym wyzwaniem będzie dla rolników wyżywienie zwierząt gospodarskich. Pasz będzie mniej, w związku z czym z pewnością będą droższe. Wielu hodowców będzie musiało dokładnie policzy...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 13:31