StoryEditor

Koniec z odbieraniem zwierząt gospodarskich rolnikom przez obrońców praw zwierząt?

Organizacje rolnicze domagają się zabrania samodzielnego prawa do odbierania zwierząt przez organizacje społeczne. Proponują, aby takie działania mogły być przeprowadzane tylko po stwierdzeniu przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, że zwierzęta nie są utrzymywane w odpowiednim dobrostanie.
10.01.2020., 10:01h
Dzisiaj po południu zbierze się Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Zwierząt, Praw Właścicieli Zwierząt oraz Rozwoju Polskiego Rolnictwa pod przewodnictwem posła Jarosława Sachajki.

Jednym z głównych tematów posiedzenie będzie pomysł pozbawienie organizacji prozwierzęcych prawa do odbierania zwierząt, które ich zdaniem są utrzymywane w złych warunkach. Za taką zmianą optuje m.in. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Rolnicy mają wiele uwag

- Obecnie obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt budzi największe zastrzeżenia w tym zakresie w jakim dopuszcza do ingerencji w prawa obywatelskie hodowców a także każdego obywatela posiadającego zwierzę przez podmioty prywatne, czyli organizacje pozarządowe (stowarzyszenia i fundacje), które w celach statutowych wpisały sobie ze działają na rzecz ochrony zwierząt.- napisał prezes FBZPR Marian Sikora w ekspertyzie przesłanej do Sejmu.

Obecne przepisy ustawy o ochronie zwierząt  mówią, że odebrania zwierzęcia właścicielowi może dokonać „upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt”. W efekcie - jak zwraca uwagę FBZPR - mamy do...
Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 11:02