Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Na chiński rynek trafi polska mąka i permeat serwatkowy?

Obrazek
Grzegorz Puda podpisał zdalnie bilateralną umowę o warunkach określających zasady eksportu mąki i produktów mlecznych, z przeznaczeniem na pasze do Chin. Na razie nie oznacza to otwarcia rynku na te produkty. 
Dorota Kolasińska5 lutego 2021, 16:23
Jak podkreślił minister, podpisanie umowy jest zwieńczeniem wieloletniej pracy nad dostępem tych produktów do chińskiego rynku, tym bardziej w okresie pandemii. Zaznaczył, że odbyło się to dzięki zaangażowaniu polskich służb dyplomatycznych, weterynaryjnych i fitosanitarnych, a dokument popisano zdalnie. 

Jak podkreślił szef resortu rolnictwa podjęte działania były odpowiedzią na ogromne zainteresowanie przedstawicieli branży mleczarskiej i zbożowej rozpoczęciem sprzedaży na rynek Chin. Produkty mleczne z przeznaczeniem na pasze (permeat serwatkowy) oraz mąka mają bardzo duży potencjał na chińskim rynku.

– Strona polska liczy na szybkie zakończenie procedury zatwierdzającej pasze pochodzenia mlecznego oraz mąkę do eksportu do Chin, przez co polscy producenci zyskają dodatkową możliwość rozwoju współpracy handlowej z chińskimi kontrahentami – informuje ministerstwo. 

Aż 10 zakładów mleczarskich czekało na otwarcie rynku, a negocjacje trwały 4 lata. 


Permeat serwatki w proszku jest otrzymywany z płynnego permeatu serwatki. Powstaje w procesie wytwarzania koncentratu białek serwatkowych. Następnie jest suszony rozpyłowo. Znajduje zastosowanie w produkcji wyrobów cukierniczych, napojów, lodów, słodyczy oraz w przemyśle paszowym. Jest bogaty w laktozę i sole mineralne. Permeat serwatki znajduje się m.in. w ofercie Mlekovity, ale również wielu innych polskich zakładów mleczarskich, które od kilku lat interesowały się otwarciem rynku na ten produkt. 


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)