StoryEditor

Najlepsze gospodarstwa Spomleku w 2016 roku

Trzy samochody osobowe, quady i skutery trafiły do hodowców bydła – dostawców mleka, laureatów konkursu na Gospodarstwo Roku organizowanego przez SM Spomlek w Radzyniu Podlaskim. Cenne nagrody są wyrazem uznania i zachętą do wytężonej pracy przez cały rok.
10.05.2017., 14:05h

Konkurs Gospodarstwo Roku wpisał się na stałe do kalendarza uroczystości organizowanych przez Spomlek. – Myślą przewodnią konkursu jest nagrodzenie hodowców za wieloletnią  pracę hodowlaną, utrzymanie najwyższych standardów jakościowych mleka oraz trud włożony w rozwój gospodarstw – powiedział Edward Bajko, prezes Spomleku.


Olbrzymia konkurencja

W tegorocznej edycji wzięło udział 1200 gospodarstw. Przez 12 miesięcy, od kwietnia 2016 roku do marca 2017 roku, poddawane były weryfikacji. Punkty przyznawano za jakość mleka i jego parametry, wydajność mleczną, współpracę z działem zaopatrzenia rolników. Liczył się również staż dostaw mleka do spółdzielni. Zmagania zostały podzielone na cztery etapy. Po każdym z nich odpadało 25% gospodarstw z najniższą liczbą punktów. Do półfinału  weszło 20 gospodarstw z każdej grupy, z której została wyłoniona finałowa piątka.

Finałowe gospodarstwa odwiedziła komisja konkursowa, która dokonała oceny, między innymi, pod kątem innowacyjnych rozwiązań, parku maszynowego oraz stanu sanitarno – higienicznego gospodarstw. –Wybór nie był łatwy, gdyż z roku na rok widać jak nasze  gospodarstwa się rozwijają, jak dbają o zaplecze paszowe i unowocześniają obory. Finaliści  postawili sobie nawzajem bardzo duże wyzwanie. Komisja musiała wyznaczyć ostateczną kolejność, ale już sam fakt znalezienia się w tym elitarnym gronie to spore osiągnięcie i powód do dumy  – powiedziała Agnieszka Kamela, dyrektor skupu surowca oraz członek  komisji  konkursowej.

Tegoroczni zwycięzcy, czyli najlepsi z najlepszych:
1. Andrzej Haponiuk z miejscowości Holeszów (pow. Włodawski) – gospodarstwo małe (dostawy od 50 tys. do 200 tys. l mleka rocznie)
2. Jan Ignatiuk z miejscowości Hanna (pow. Włodawski) – gospodarstwo średnie (dostawy do 360 tys. l mleka rocznie)
3. Adam Grodek z miejscowości Glina (pow. Ostrowski) – gospodarstwo duże (dostawy powyżej 360 tys. l mleka rocznie)

Podsumowująca gala
Całoroczne  zmagania konkursowe zakończyły się uroczystą galą 27 kwietnia na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. Pierwsze miejsca nagrodzono Skodami Rapid w barwach marki Serenada. Za drugie miejsca wręczono dostawcom kluczyki do quadów, zaś trzecią nagrodą były popularne skutery marki Junak. Czwarte i piąte miejsca w konkursie zostały docenione, a gospodarze otrzymali wielofunkcyjne urządzenia kuchenne.
To wielki zaszczyt dla całej spółdzielni mieć w swoich szeregach rolników – hodowców krów mlecznych, którzy inwestują w rozwój swojego biznesu mlecznego nadążając za zmieniającymi się wymaganiami na rynku mleka. To również ich praca jest motorem dla mleczarni, która może się rozwijać i oferować konsumentom produkty najwyższej jakości – dodaje Bajko.
Uroczystą Galę uświetnił występ Kabaretu pod Wyrwigroszem, pokaz akrobacji w kielichu z wodą oraz znakomity pokaz iluzji w wykonaniu Magika Y.

Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 20:02