Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Nowa inicjatywa obywatelska animalsów: „Koniec epoki rzeźni”

Obrazek

Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o zarejestrowaniu kolejnej europejskiej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej „Koniec epoki rzeźni”. Jej celem jest zaprzestanie wsparcia finansowego hodowli przez Unię Europejską oraz przekierowanie tych środków na promocję sztucznego mięsa oraz roślinnych zamienników mięsa.

2 maja 2022, 14:56

„Organizatorzy inicjatywy apelują do Komisji Europejskiej o wyłączenie hodowli zwierząt gospodarskich z działań kwalifikujących się do dopłat rolniczych oraz o uwzględnienie etycznych i ekologicznych alternatyw, takich jak hodowla komórkowa i białka roślinne. Proszą również o wprowadzenie zachęt do produkcji i sprzedaży roślinnych i komórkowych produktów rolnych” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

#EndTheSlaughterAge

Pandemie, globalne ocieplenie, wylesianie, zanieczyszczenie oceanów, głód na świecie, niszczenie ekosystemów, ciągłe wymieranie, wszystko to można powstrzymać – piszą na swojej stronie internetowej organizatorzy akcji.

Ich zdaniem „etyczne alternatywy”, którymi można zastąpić produkty pochodzenia zwierzęcego, emitują o 99% mniej emisji gazów cieplarnianych i wymagają o 99% mniej zasobów, aby wyprodukować taką samą ilość mięsa.

„Lobbyści zajmujący się mięsem i agrobiznesem rozpowszechniają wiele oszustw na temat mięsa pochodzącego z hodowli zwierząt”, przekonują aktywiści.

Wymogi formalne spełnione

Ponieważ Europejska Inicjatywa Obywatelska (ECI) spełniała warunki formalne, Komisja Europejska uważa, że ​​jest ona prawnie dopuszczalne. Na tym etapie Komisja nie przeanalizowała treści wniosku. Decyzja o zarejestrowaniu ma charakter prawny i nie przesądza o ostatecznych prawnych i politycznych wnioskach KE w sprawie tej inicjatywy oraz o działaniach, jakie zamierza podjąć, jeśli w ogóle podejmie, w przypadku gdy inicjatywa uzyska niezbędne wsparcie. Treść inicjatywy wyraża jedynie poglądy grupy organizatorów i w żaden sposób nie może być traktowana jako odzwierciedlenie poglądów Komisji Europejskiej, zastrzega Bruksela.

Co dalej?

Po dzisiejszej rejestracji organizatorzy mogą rozpocząć zbieranie podpisów. Jeśli inicjatywa otrzyma milion deklaracji poparcia w ciągu roku w najmniej siedmiu różnych państwa członkowskich, Komisja Europejska będzie musiała jakoś zareagować i uzasadnić swoją decyzję.

Koniec epoki klatkowej

Najbardziej znaną Europejską Inicjatywą Obywatelską dotyczącą rolnictwa w ostatnim czasie była inicjatywa dotyczącą zakończenia epoki klatkowej „End the Cage Age”. Zarejestrowana we wrześniu 2018 r. zebrała niezbędną ilość podpisów a Komisja Europejska w zeszłym roku odpowiedziała na nią pozytywnie. Bruksela w czerwcu zeszłego roku przedstawiła komunikat dotyczący wprowadzenia zakazu trzymania w klatkach wielu zwierząt gospodarskich. Miałby on zacząć obowiązywać od 2027 r. z zapewnieniem hodowcom odpowiednio długich okresów przejściowych oraz finansowania transformacji.

Co to jest Europejska Inicjatywa Obywatelska?

Europejska Inicjatywa Obywatelska (EIO) została wprowadzona wraz z Traktatem Lizbońskim. Został oficjalnie uruchomiony w kwietniu 2012 roku. Warunki dopuszczalności to:

  • proponowane działanie nie wykracza w sposób oczywisty poza zakres uprawnień Komisji do złożeni wniosku w sprawie aktu prawnego,
  • nie jest ewidentnie obraźliwa, niepoważna lub dokuczliwa;
  • nie jest w sposób oczywisty sprzeczny z wartościami Unii.

Od początku funkcjonowania EIO Komisja Europejska otrzymała 112 wniosków o jej uruchomienie, z których 88 było dopuszczalnych i tym samym kwalifikujących się do rejestracji.

wk
fot. EnvatoelementsWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)