StoryEditor

Połowa pastwisk na świecie jest zagrożona! Raport ONZ alarmuje

Raport ONZ alarmuje o kryzysie dotykającym naturalne pastwiska, co stanowi zagrożenie dla globalnej produkcji rolnej. Około 50% tych terenów znajduje się już w złym stanie.
08.06.2024., 10:23h

Połowa światowych pastwisk w złym stanie

Globalne bezpieczeństwo żywnościowe jest narażone przez rosnące zniszczenia naturalnych użytków zielonych. Konwencja Narodów Zjednoczonych do spraw zwalczania pustynnienia (UNCCD) podkreśla ten problem. Opublikowany 21 maja raport UNCCD wskazuje, że do 50% pastwisk naturalnych na całym świecie jest już zdegradowanych.

Czynniki niszczące naturalne użytki zielone

Autorzy raportu zauważają, że oprócz zmian klimatycznych głównymi czynnikami szkodliwymi dla naturalnych użytków zielonych są zmiany w użytkowaniu gruntów i ich nadmierna eksploatacja.

Do czynników napędzających należą wzrost liczby ludności oraz rosnące ceny żywności i surowców. Według UNCCD w grę wchodzą również niekorzystne polityczne decyzje.

Zobacz też: Siedmiocyfrowa kara za szwendające się bydło. Naruszeń było więcej

image

Włochy: Hodowcy bydła wyłudzili dotacje unjne? Wyniki dziennikarskiego śledztwa

Ekosystemy otwartych krajobrazów wspierają 2 miliardy ludzi

Zgodnie z danymi ONZ otwarte krajobrazy zajmują ponad 54% globalnej powierzchni lądowej. Obejmują one nie tylko użytki zielone, ale również sawanny, zarośla, stepy, tereny podmokłe, tundrę i pustynie. Według raportu te obszary są kluczowe dla jednej szóstej globalnej produkcji żywności i życia 2 miliardów ludzi. Co więcej, niemal jedna trzecia globalnych zasobów węgla jest przechowywana w tych ekosystemach.

Tekst: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 02:23