StoryEditor

Rolnika kopnęła krowa, skończył z martwicą jelit. Sąd przyznał odszkodowanie

Rolnik przeszedł ratującą życie operację po tym, jak kopnęła go krowa. KRUS nie chciał jednak wypłacić odszkodowania, więc poszkodowany zaskarżył decyzję do sądu. Wygrał ogromne odszkodowanie.  
12.12.2022., 13:12h

Rolnik kopnięty przez krowę wylądował na stole operacyjnym

W marcu 2021 roku hodowca z Pomorza pracował przy porannym obrządku w oborze, gdy w brzuch kopnęła go krowa. Poturbowany rolnik z silnym bólem brzucha trafił do szpitala, gdzie lekarze stwierdzili u niego pęknięcie wyrostka robaczkowego. Na stole operacyjnym okazało się, że sytuacja jest jeszcze poważniejsza. U poszkodowanego pojawiła się postępująca szybko martwica jelit. Lekarzom udało się uratować rolnika, którego czekała długa hospitalizacja i rekonwalescencja.

KRUS odmówił wypłaty odszkodowania

Rolnik wystąpił z wnioskiem o odszkodowanie za wypadek przy pracy do KRUS, jednak ku jego zdziwieniu Kasa odmówiła. Według KRUS, martwica, operacja i leczenie nie były skutkiem wypadku, ale istniejących chorób rolnika – urazy miały nie być związane z kopnięciem przez krowę.

Poszkodowany odwołał się od decyzji do sądu w Toruniu. Nie cierpiał wcześniej na żadne choroby przewlekłe, nie było więc powodów by wierzyć, że to nie wypadek spowodował urazy.

103 tysiące złotych odszkodowania

Sąd przeanalizował całą dokumentację medyczną i zadecydował, że to właśnie kopnięcie krowy spowodowało ból i cierpienie, które doprowadziły do operacji. Powołany na świadka lekarz operujący rolnika przyznał, że wypadek spowodował objawy, a skoro nie było żadnej innej przyczyny niedokrwistości jelit, musiała ona powstać na skutek czynnika zewnętrznego, czyli kopnięcia kopytem przez zwierzę. W toku postępowania sąd przyznał ubezpieczonemu 103 tys. zł odszkodowania za wypadek przy pracy, chociaż wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

al na podst. TPR
fot. EnvatoElements

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 17:06